פיתוח מנהלים בכירים – כשאתה מפתח אחרים אתה מתפתח בעצמך

על פי מחקר Top Companies for Leaders ב- 100% מהחברות המובילות, מנהלים בכירים הם בעלי מחויבות עמוקה ומוצהרת לפיתוח המנהלים בחברה. ב – 80% מהן המנהלים הבכירים מעורבים בהובלה של תכניות מנהלים, וממלאים בהן תפקידי הוראה והדרכה, ומשמשים בהן כמנטורים. זאת לעומת הממוצע בקרב שאר החברות במחקר העומד על 40%.

leaders-as-teachers-tcfl

עקרון זה מבטא את ההבנה המשמעותית, כי כאשר המנהלים הבכירים בארגון עוסקים בפיתוח מנהלים אחרים, הם מפתחים גם את ארגז הכלים המנהיגותי שלהם עצמם.

העיקרון הזה מוכר למדי, ובכל זאת ברבים מהארגונים, גם אלה המערבים מנהלים בפיתוח מנהלים, קיימת נטייה שלא לערב את הבכירים ביותר.

בארגונים הללו מעניקים "פטור" למנהלים הבכירים כיוון שהללו נתפסים כעסוקים מדי, או מחשש שהשתתפות בפיתוח מנהלים אחרים לא תעניין אותם, ולכן לא תהיה להם סבלנות לחנוך מנהלים אחרים בארגון, והם לא יקדישו לכך את הקשב הנחוץ.

אחת הסיבות בגללה ארגונים נוטים שלא לערב את המנהלים הבכירים, היא התפיסה שהאחרונים משמשים משאב יקר מדי להתפתחות הדרג הזוטר, ופחות נותנים את הדעת על הערך שיפיקו המנהלים הבכירים עצמם מפיתוח מנהלים אחרים בארגון.

באחת מתוכניות פיתוח המנהלים בה היינו שותפים, הסמנכ"לים שלקחו חלק פעיל בתוכנית לפיתוח למנהלים בדרג ביניים בחברה, תיארו את השתתפותם בתוכנית כחוויה מלמדת מאוד, שהעניקה להם תחושת סיפוק מהעברת הידע ומהיכולת לראות את ההתפתחות של המנהלים שהם חונכים.

במאמר שפורסם לאחרונה ב- Harvard Business Review שעסק בחניכה, סופר על חברי דירקטוריון בחברה גדולה, ששווייה חמישה מיליארד דולר, שעשו חניכה למנהלים בארגון. הם דיווחו כי למדו הרבה מאוד, פיתחו את הידע שלהם על הארגון, נהנו מהיכולת שלהם ללמד ולתמוך באחרים והרחיבו את מעגל הקשרים באופן ששיפר את התפקוד שלהם כחברי דירקטוריון בחברה.


מה עוד חשוב לזכור כשבונים תוכנית לפיתוח המנהיגות הבכירה ביותר בארגון שלכם? אספנו שישה עקרונות מרכזיים שראוי לשלב בתוכנית הפיתוח.

להורדת המאמר לחצו כאן

אודות הבלוג

AKT הינה חברת הייעוץ למשאבי אנוש הגדולה בישראל. החברה מונה כ-100 יועצים ואנשי מקצוע ופועלים בה הצוותים המובילים בתחומם. אנו משרתים למעלה מ-100 לקוחות, מהארגונים הגדולים במשק, הרואים באנשיהם את המשאב המשפיע ביותר על תוצאותיהם העסקיות. בבלוג זה נשתף בניסיון ובידע שצברנו במאות הפרויקטים שניהלנו לאורך השנים.

הירשמו לעדכונים באימייל

פוסטים אחרונים

פוסטים לפי נושאים