פיתוח מנהלים בכירים אינו קורה בכיתת הלימוד - AKT ייעוץ למשאבי אנוש
פיתוח מנהלים בכירים אינו קורה בכיתת הלימוד

פיתוח מנהלים בכירים אינו קורה בכיתת הלימוד

10/09/2017

כישורי המנהיגות וההובלה של מנהלים בכירים משפיעים באופן מובהק על תוצאותיו העסקיות של הארגון. רבים מהארגונים כבר עמדו על החשיבות של פיתוח מנהלים, אך לא תמיד משקיעים מאמצים ממוקדים בפיתוח המנהלים הבכירים דווקא.

מודלים תיאורטיים שונים מדברים על כך שאנשים מתפתחים כל החיים, וכי הלמידה האפקטיבית ביותר נובעת מהתנסות. מודל 70-20-10, הרווח כיום בתחום הלמידה, מתאר כיצד 70% מההתפתחות של עובדים מתרחשת מהתנסות תוך כדי תפקיד, ובצורה לא פורמלית.

מה עושה פעילות מסוימת לכזו שמפתחת מנהלים?

1. כשהמנהל הבכיר נדרש להתמודד עם תחומי אחריות לא מוכרים (משימה חדשה או תפקיד חדש).

2. כאשר הוא מקבל רמות גבוהות של אחריות – בתקציב, אנשים, או משמעות עסקית לחברה.

3. כשהמנהל נדרש לעבוד מעבר לגבולות הפורמליים של התפקיד.

4. במצבים בהם הוא נדרש לחולל שינוי.

מכך ניתן להבין כי פיתוח מנהלים בכירים דורש שיימצאו משימות מאתגרות, שיגלמו בתוכן אפשרויות למידה חדשה ומשמעותית. הפעילויות יכולות להיות קשורות ישירות לפעילות העסקית, כמו הובלת פרויקט אסטרטגי שמהווה קפיצת מדרגה בארגון ודורש יכולות חשיבה וניהול מורכבות, אך גם כאלה שהאתגר בהן נובע הצורך להתמודד עם תחומי אחריות לא מוכרים. לעיתים לא מדובר אפילו בפעילויות הקשורה לליבה העסקית של הארגון, אלא למיזמים פילנתרופיים. כך, ברוב החברות המובילות (80%) מציעים למנהלים הבכירים משימות פיתוח כגון: הובלת יחידה, פרויקט או צוותים מיוחדים לפיתרון בעיות; הובלת מיזם פילנתרופי; או חברות בדירקטוריון של חברת בת או ארגון אחר.

לעיתים התנסויות מפתחות יוגדרו באופן סובייקטיבי, בהתאם לצרכי המנהל המתפתח. לעיתים קרובות מנהלים בכירים צמחו בתחום מסוים וחסרים מיומנויות בתחומים אחרים. לאחר איתור פערים במיומנויות בתהליך הערכה שמקיים הארגון, ניתן לספק למנהל הבכיר התנסות הדורשת ממנו לפתח דווקא את אותן מיומנויות. מטבע הדברים, נדרשים כאן תהליכי הערכה מדויקים ומעמיקים, שיזהו את הפערים הספציפיים של הפרט.

לסיכום נקודה זו, היכולת ללמוד מתוך התנסויות משמעותיות הקשורות לאתגרים ממשיים בעבודת הפרט, מאפשרת לחבר בין תהליכי הלמידה הקלאסיים, כאלה שבאופן היסטורי הועברו בכיתות לימוד, ללמידה הקשורה ישירות לעולם העבודה ולמציאות ובכך לאפשר את החיבור בין הלמידה לבין היישום המיידי של הלמידה.


מה עוד חשוב לזכור כשבונים תוכנית לפיתוח המנהיגות הבכירה ביותר בארגון שלכם? אספנו שישה עקרונות מרכזיים שראוי לשלב בתוכנית הפיתוח.

 

על AKT VIEW

AKT הינה חברת הייעוץ למשאבי אנוש הגדולה בישראל. החברה מונה כ-100 יועצים ואנשי מקצוע ופועלים בה הצוותים המובילים בתחומם. אנו משרתים למעלה מ-100 לקוחות, מהארגונים הגדולים במשק, הרואים באנשיהם את המשאב המשפיע ביותר על התוצאות העסקיות. בבלוג זה נשתף בניסיון ובידע שצברנו במאות הפרויקטים שניהלנו לאורך השנים.

פוסטים אחרונים

All Posts

הרשמו לעדכונים

קטגוריות

תפריט

AKT ייעוץ למשאבי אנוש