כיצד מחלקות גיוס מתמודדות עם המחסור בטאלנט? | AKT ייעוץ למשאבי אנוש
מה עושות מחלקות גיוס על מנת להתמודד עם המחסור בטאלנט?

מה עושות מחלקות גיוס על מנת להתמודד עם המחסור בטאלנט?

11/09/2017

אחת המשימות הקשות והגדולות ביותר של הנהלת הארגון היא לוודא שיש בארגון את האנשים הנכונים הנדרשים להוביל את מהלכי השינוי הרדיקליים האלה בעסקי הארגון ולהתמודד עם האתגרים שעומדים בפני הארגון. הסיפור הופך מורכב עוד יותר כאשר ארגונים מבינים את עוצמת העמימות ואי הוודאות מולה הם נמצאים: אילו תפקידים יישארו בארגון ואילו יוחלפו או ישתנו בשל כניסת טכנולוגיה חדשה? אילו סוגי אנשים ואילו כשירויות נדרשות על מנת להתמודד עם יישום הטכנולוגיה החדשה ולהתמודד עם התנאים המשתנים בשוק? אילו תכניות פיתוח עלינו להציע לאנשינו? איפה אפשר למצוא אנשים המחזיקים בכשירויות כאלו, ומה אנחנו צריכים להציע להם על מנת שירצו להתגייס לשורות הארגון? אילו שינויים תרבותיים נדרשים לנו על מנת להצליח במציאות חדשה זו?
ישנם כיום מעל 7 מיליארד מכשירים ניידים בעולם היום, המייצרים כ- 40% מתעבורת האינטרנט, אולם מחקר שנערך לאחרונה מראה כי פחות מ- 20% מהארגונים מיישמים אפליקציות המאפשרות לנהל תהליכי גיוס במובייל. נתון מעניין נוסף הוא שמעל 50% ממחפשי העבודה היום בעולם, עושים שימוש כמעט בלעדי ברשתות חברתיות על מנת לחפש הזדמנויות קריירה ומשרות. אולם, רק 25% מהמעסיקים פעילים באופן רציף, שוטף ומעמיק ברשתות החברתיות לניהול מותג המעסיק שלהם ותקשורת עם מועמדים, בעוד מרבית המעסיקים עדיין משתמשים בערוצים מסורתיים.
כפי שהמותג של הארגון אינו מנוהל יותר על ידי מחלקת השיווק אלא על ידי הצרכנים עצמם, כך גם מותג המעסיק אינו מנוהל יותר על ידי המעסיק. מרבית המועמדים אינם מתייחסים כלל לפרסומי המעסיק והמקור המרכזי למידע על הארגון הוא עובדים ועובדים לשעבר. מעבר לפורומים והרשתות החברתיות המהווים זירה מרכזית להחלפת מידע לגבי מעסיקים שונים, בשנים האחרונות התפתחו אתרים כגון Glassdoor או Vault האוספים חוות דעת של עובדים ועובדים לשעבר על המעסיק. אתרים אלו מכילים היום מיליוני חוות דעת על מאות אלפי מעסיקים, אשר דרכן יכול כל מועמד לבחון את חווית ההעסקה בארגון.
מותג המעסיק כיום קשור ישירות למחוברות הארגונית של העובדים בארגון (Engagement) והשפעה עליו דורשת עבודת עומק מרחיקת רואי וארוכת טווח.
מחקר הבנצ’מרק שלנו בתחום גיוס עובדים בישראל, בשיתוף עם חברת HRD, הינו יוזמה רב שנתית, העוקבת אחר פרקטיקות הגיוס של ארגונים בישראל.
המחקר מאפשר למפות את אותן פרקטיקות בהן ארגונים עושים שימוש בתהליכי הגיוס שלהם, ולזהות אלו מהן מביאות את גוף הגיוס לאפקטיביות והיעילות הנדרשות בתקופה מאתגרת זו.
במחקר השתתפו כ- 100 ארגונים אשר גייסו מעל ל- 21,000 עובדים בשנה האחרונה ועיבדו מעל ל- 2.2 מיליון קורות חיים.
אחת המטרות המרכזיות של המחקר הייתה זיהוי Best Practices בתחום הגיוס. אחד הכלים המתודולוגיים המשמעותיים שיושמו לשם כך, היה זיהוי קבוצת הארגונים המהווים מובילים בתחום הגיוס, והשוואת הפרקטיקות המיושמות אצלם, אל מול שאר המשתתפים.
המחקר מניח, כי זיהוי פרקטיקות הרווחות בתחום הגיוס בקרב קבוצת הארגונים המוגדרים Leaders (המהווה 25% מכלל המשתתפים במחקר), בשיעור גבוה משמעותית מאשר בקרב שאר המשתתפים, מהווה אינדיקציה ראשונית לגורמים המבדילים בין הראשונים והאחרונים.
מיקודים לשנה הקרובה בתוכנית העבודה של הארגון
חמשת המיקודים המרכזיים בתוכנית העבודה לשנה הקרובה, שסימנו המשתתפים במחקר הם:

  • התמודדות עם מחסור במועמדים מתאימים
  • הגברת שימוש ברשתות חברתיות ושיפור נוכחות ברשת
  • חיזוק מותג המעסיק של הארגון
  • גיוון מקורות הגיוס
  • קיצור זמן סגירת משרה וקיצור תהליכי גיוס

כמה הערות מעניינות בהקשר זה:

  • בשנים קודמות לא מצאנו כי חיזוק מותג המעסיק של הארגון עומד בין חמשת המיקודים המרכזיים של הארגונים הנסקרים. השנה כן.
  • הגברת השימוש ברשתות החברתיות מופיע כיעד השנה בקרב יותר ארגונים מאשר בשנים עברו.
  • צמצום עלויות גיוס שהיה אחד מחמשת המיקודים המרכזיים בתוכניות העבודה של ארגונים בשנים קודמות נדחק מטה.
  • מעטים הארגונים העסוקים בשיפור תהליכי ניוד פנימי למרות שהדבר נכלל בהמלצות שלנו לאורך השנים ונמצא בכל מחקרי ה- Best Practices כמשפר מאוד את אפקטיביות מערך האיוש בארגון.
  • מעטים הארגונים העסוקים בשיפור תהליכי תכנון צרכי כח אדם וגיוסים

2


כיצד מגייסים הארגונים המובילים בישראל? בואו ללמוד מהטובים ביותר

על AKT VIEW

AKT הינה חברת הייעוץ למשאבי אנוש הגדולה בישראל. החברה מונה כ-100 יועצים ואנשי מקצוע ופועלים בה הצוותים המובילים בתחומם. אנו משרתים למעלה מ-100 לקוחות, מהארגונים הגדולים במשק, הרואים באנשיהם את המשאב המשפיע ביותר על התוצאות העסקיות. בבלוג זה נשתף בניסיון ובידע שצברנו במאות הפרויקטים שניהלנו לאורך השנים.

פוסטים אחרונים

All Posts

הרשמו לעדכונים

קטגוריות

תפריט

AKT ייעוץ למשאבי אנוש