הגיע הזמן להגדיר את המושג "ניהול קריירה" - AKT ייעוץ למשאבי אנוש
הגיע הזמן להגדיר את המושג "ניהול קריירה"

הגיע הזמן להגדיר את המושג "ניהול קריירה"

11/09/2017

יותר משכר ותגמול, יותר מביטחון תעסוקתי, יותר מכל מרכיב אחר בחוויית העובד, מהווה Career Opportunity, המידה בה הארגון מאפשר לעובדיו הזדמנויות קריירה מספקות, הגורם המשפיע ביותר על מחוברות ארגונית (Engagement)  בקרב עובדים. סקר עדכני של Aon Hewitt חברת הייעוץ למשאבי אנוש הגדולה בעולם (AKT חברה ברשת המשרדים הבינלאומית של Aon Hewitt), המציג מגמות גלובליות בתחום המחוברות הארגונית לשנת 2015, מסמן שוב את נושא ניהול הקריירה כנושא בעל ההשפעה הרבה ביותר על מחוברות העובדים.
עם זאת, רק 44% מהעובדים הנסקרים שבעי רצון מהזדמנויות הקריירה שמספק להם הארגון שלהם. פער זה מציב אתגר משמעותי עבור ארגונים.
ואכן, ארגונים רבים מגיעים לאחרונה להכרה כי עליהם לעסוק בצורה יזומה ומובנית בנושא הזדמנויות הקריירה שהם מספקים לעובדים – להלן “ניהול קריירה”. מה עומד מאחורי כותרת זו? לא לכולם ברור, וכנראה מספר התשובות יהיה דומה למספר הנשאלים.
בואו ננסה לעשות סדר בנושא ולהגדיר מה עומד מאחורי הכותרת “ניהול קריירה”.
ניהול קריירה – שני צדדים לאותו מטבע
תכניות “ניהול קריירה” תהיינה בדרך כלל תפורות באופן ייחודי למאפייני האוכלוסייה והארגון ולצרכים הספציפיים שהן אמורות לשרת, אולם ניתן לחלק את הפעילות בתחום לשתי קבוצות מרכזיות:

  • תוכניות ניהול קריירה ל”מעטים”
  • תוכניות ניהול קריירה ל”רבים”

שתי הקבוצות נבדלות ביניהן במניעים להפעלתן, במטרות שלהן ובקהלי היעד שלהן.
כאשר המניע המרכזי הוא הסיכון הכרוך באבדן אנשי מפתח ובניהול העתודות (Succession Management) בארגון, אזי אוכלוסיית המטרה הינה קבוצה ממוקדת ומצומצמת, יחסית, של עובדים ומנהלים, לגביה הארגון מעוניין להפעיל כלים ותהליכים אשר יבטיחו ניהול אפקטיבי של התפתחות הקריירה בארגון. להלן ניהול קריירה ל”מעטים”.
כאשר המניע העיקרי מתייחס להגברת המחוברות הארגונית בקרב כלל העובדים ועל התוצאות החיוביות הנקשרות להגברה כזו, אזי אוכלוסיית היעד הינה רחבה ומגוונת. להלן ניהול קריירה ל”רבים”.
כמובן, אין מדובר בדיכוטומיה. שיקולי מחוברות (Engagement) רלוונטיים תמיד בניהול קריירה ל”מעטים”, ושיקולי ניהול עתודות רלוונטיים כמעט תמיד גם בניהול קריירה ל”רבים”. אולם המשקל היחסי של המניעים הוא שייקבע את סוג הפתרון ואת מרחב הכלים והפרקטיקות הרלוונטיים.


במאמר בנושא “ניהול קריירה” אנו מציגים בפניכם מודל מארגן, וסוקרים את העקרונות שיעזרו לארגון שלכם לבנות תוכנית ניהול קריירה אפקטיבית.

על AKT VIEW

AKT הינה חברת הייעוץ למשאבי אנוש הגדולה בישראל. החברה מונה כ-100 יועצים ואנשי מקצוע ופועלים בה הצוותים המובילים בתחומם. אנו משרתים למעלה מ-100 לקוחות, מהארגונים הגדולים במשק, הרואים באנשיהם את המשאב המשפיע ביותר על התוצאות העסקיות. בבלוג זה נשתף בניסיון ובידע שצברנו במאות הפרויקטים שניהלנו לאורך השנים.

פוסטים אחרונים

All Posts

הרשמו לעדכונים

קטגוריות

תפריט

AKT ייעוץ למשאבי אנוש