מה הופך ייעוץ אישי לאפקטיבי? - AKT ייעוץ למשאבי אנוש
מה הופך ייעוץ אישי לאפקטיבי?

מה הופך ייעוץ אישי לאפקטיבי?

05/11/2017

ייעוץ אישי הוא תהליך מתפתח ומתמשך המאפשר שיפור ביצועים ויכולות, ומימוש הפוטנציאל של המנהל המתפתח. הייעוץ מתרחש בהתבסס על תהליך התבוננות ראשוני מבוסס הערכה של צרכי הפיתוח, ותכליתו “להעביר אדם מהמקום שבו הוא נמצא למקום שבו הוא רוצה להיות”.

הייעוץ האישי והניהולי מהווה מתודולוגיה מרכזית בפיתוח מנהלים. תהליך הייעוץ האישי יכול לעמוד בפני עצמו ולהיות מתודולוגיה מרכזית ויחידה בפיתוח המנהל, או להיות חלק מתוכנית פיתוח מנהלים רחבה יותר הכוללת גם מרכיבים קבוצתיים.

ישנם 4 עקרונות מנחים בתהליכי פיתוח מנהלים:

  1. מעורבות מנהלים– תהליכי הייעוץ האישי מחייבים מעורבות של המנהל הישיר, בהגדרת יעדי הייעוץ ובליווי המנהל באמצעות חניכה ומעורבות ביום יום.
  2. שימוש בתהליכי הערכה– בתחילת תהליך הייעוץ יש צורך להעריך את הרמה הראשונית של המנהל, על מנת למקד את הנושאים הדורשים פיתוח. אנו משתמשים בתהליכי הערכה מובנים כמו 360, או שאלוני הערכה, המאפשרים זיהוי של הפערים. ישנו ערך רב גם למשוב של המנהל הישיר ומשאבי אנוש לצורך קביעת היעדים. לכן, גם אם לא נעשים תהליכי הערכה מובנים, אנו נעזרים בהערכה של המנהל הישיר ומשאבי אנוש בהגדרת יעדי הפיתוח של המנהל.
  3. הגדרת יעדי פיתוח מוגדרים– בתחילת תהליך האמון ישנה הגדרה של יעדי הפיתוח וקביעת “פעילויות פיתוח” רלוונטיות.
  4. “מעגל הלמידה”– תהליך הלמידה באמצעות הייעוץ מאפשר השלמת “מעגל למידה שלם”. באמצעות הייעוץ ישנה הגברת המודעות, למידת מיומנות, התנסות של המנהל בשטח, שימוש בייעוץ לצורך משוב ובחינה עצמית ושיפור המיומנויות וחוזר חלילה.


אז מה הופך ייעוץ אישי לאפקטיבי?
שלושה גורמים מהווים גורמים מסייעים לשיפור ביצועים:

  1. התאמה אישית– הייעוץ מותאם אישית לצרכי המנהל המתפתח, כך שהזמן מנוצל ביעילות.
  2. טווח שלם של למידה– ייעוץ אישי יכול להתייחס לטווח השלם של הלמידה, החל מתובנות, מניעים ולמידת כישורים חדשים ועד לקבלת אחריות ויישום בעולם המציאותי.
  3. התנסות בסביבה בטוחה– יועץ אישי מספק מערכת יחסים הבנויה על אמון ופתיחות אשר מאפשרת בחינה של נושאים מאתגרים בסביבה בטוחה, ונטילה מבוקרת של סיכונים בעת התנסות בהתנהגויות חדשות.


ובכל זאת, אנשים לא משתנים, מדוע?

לעיתים פוגשים מנהלים (מוכשרים ובעלי פוטנציאל) המודעים לצורך לבצע שינוי בהתנהלות שלהם על מנת לעמוד במטרות שלקחו על עצמם, אולם בפועל הינם עמידים לשינוי. חקירה עמוקה של המצב מראה כי “עמידות” זו אינה תוצאה של מחויבות נמוכה לתהליך או של אינרציה, אלא של מחויבות נסתרת המתחרה באותה התנהלות מבוקשת¹.

מחויבויות אלו הן תוצאה של הנחות ייסוד בסיסיות של המנהלים לגבי עצמם והסביבה. חשיפה שלהן תתחיל את התנועה לעבר השינוי.

 

[1] The Real Reason People Won’t Change by Robert Kegan and Lisa Laskow Lahey  (Harvard Business Review, 2001)

במאמר “ייעוץ אישי למנהלים (COACHING) – מודעות עצמית כבסיס לשינוי והתפתחות”, נעסוק במודעות העצמית של מנהלים והאפקטיביות של ייעוץ אישי בתהליכי פיתוח מנהלים.

על AKT VIEW

AKT הינה חברת הייעוץ למשאבי אנוש הגדולה בישראל. החברה מונה כ-100 יועצים ואנשי מקצוע ופועלים בה הצוותים המובילים בתחומם. אנו משרתים למעלה מ-100 לקוחות, מהארגונים הגדולים במשק, הרואים באנשיהם את המשאב המשפיע ביותר על התוצאות העסקיות. בבלוג זה נשתף בניסיון ובידע שצברנו במאות הפרויקטים שניהלנו לאורך השנים.

פוסטים אחרונים

All Posts

הרשמו לעדכונים

קטגוריות

תפריט

AKT ייעוץ למשאבי אנוש