HRBP ההבטחה והקשיים העולים בעת מימושה | AKT ייעוץ למשאבי אנוש
HR Business Partners – ההבטחה והקשיים העולים בעת מימושה

HR Business Partners – ההבטחה והקשיים העולים בעת מימושה

11/09/2017

גופי משאבי אנוש משקיעים משאבים מוגברים בשיפור האפקטיביות והיעילות של השירותים והתוכניות השונים עליהם הם מופקדים.
המציאות העסקית והכלכלית בשווקים השונים, הכוחות הפועלים בשוק התעסוקה בעשורים האחרונים, וחילופי הדורות במקום העבודה, דוחפים גופי משאבי אנוש מעבר למבחני היעילות והאפקטיביות, אל חשיבה מחודשת על הערך שהם מביאים לארגון.
כיום, יותר מתמיד, צריך גוף משאבי האנוש לא רק לממש את שירותי משאבי האנוש השונים באופן יעיל ואפקטיבי, אלא להוות שותף אפקטיבי להנהלת הארגון במימוש האסטרטגיה הארגונית. HR Business Partners היו אמורים להוות החוליה החשובה ביותר בהבאת הערך ליחידות השונות בארגון, אולם כגודל ההבטחה כך המורכבות במימושה.
שינויים מבניים בגוף משאבי אנוש
בעשור האחרון רבים מהארגונים הגדולים בעולם, וחלק מהארגונים בישראל, עברו תהליך שינוי מבני עמוק במערך משאבי האנוש שלהם. בדרך כלל המניעים לתהליך הם: להגביר את היעילות ולהוריד עלויות במערך משאבי האנוש, להגביר את שביעות רצון הלקוחות ולאפשר למשאבי אנוש להיות יותר אסטרטגיים בארגון.
מבנה מודרני של גוף משאבי אנוש בארגון ידרוש עבודה מתואמת של 3 מרכיבים מרכזיים:

  • מרכזי מומחיות (Centers of Excellence) העוסקים בקביעת מדיניות חוצת ארגון, פיתוח כלים ותהליכים ופיתוח תוכניות חוצות ארגון.
  • שירותי משאבי אנוש (HR Operations) הגוף המתפעל את תהליכי ניהול כח האדם ומשאבי האנוש (שכר, פנסיה, ניצול זכויות, ניהול נתונים וכיוב’), ועוסק בעיבוד טרנסאקציות וביצוע פעולות אדמיניסטרטיביות, ובכך מפנה את אנשי משאבי אנוש בשטח ואת מרכזי המומחיות לעבודה אסטרטגית.
  • HRBPs) HR Business Partners) המתמקדים בליווי וייעוץ להנהלה ומנהלי הקו ביחידה אליה הם שייכים, בהתמודדות עם שאלות הקשורות לניהול האנשים וההון האנושי ביחידה. לאלו נדרשת היכרות עמוקה עם האתגרים והצרכים בשטח, המאפשרת להם לסייע להנהלת היחידה באופן אפקטיבי, ליישם את התוכניות והתהליכים שהוגדרו על ידי הנהלת הארגון ומטה מערך משאבי האנוש בארגון.

graph1
(HR Business Partners (HRBPs – הבטחה שאינה ממומשת
כפי שמרמז השם, HRBPs  אמורים לספק שירותי ליווי אסטרטגי למנהלי היחידה אליה הם משתייכים, ולסייע להם להשיג את יעדיהם תוך מיקוד בניהול ופיתוח הטאלנט ביחידה, הובלת שינויים מבניים ותהליכיים ומימוש תרבות ארגונית התומכת את ההצלחה. התפקיד דורש הבנה בתכנון כח אדם, ניהול שרשרת האספקה של הטאלנט ביחידה, ניהול ביצועים, פיתוח עובדים, ניהול שינויים וניהול המשכיות (Succession Management). מעל הכל דורש התפקיד את היכולת להבין לעומק את עסקי היחידה ולפתח פתרונות שפותרים ומקדמים את הסוגיות הקשורות באנשים, יעילותם, המחוברות שלהם לארגון, פיתוח היכולות שלהם ושימורם.
בדרך כלל נמצא כי במעבר למבנה החדש אשר תואר לעיל, רוב הארגונים מתקשים לממש את ההבטחה הגלומה ב- HRBPs. תפקידים אלו בדרך כלל יאוישו במנהלי משאבי אנוש בכירים שגדלו בגוף משאבי האנוש, ולרוב אינם מצוידים בניסיון והכישורים הנדרשים על מנת להבין לעומק את האתגרים והמציאות העסקית של היחידה. מנהלים אלו נבחרו בשל ההיכרות שלהם עם תחומים רבים בעולם משאבי האנוש, בתפקידים קודמים בהם ניהלו תהליכים בתחום התגמול, הגיוס, הפיתוח והשימור, ומעולם לא נדרשו להיות יועצים ולהוביל מהלכים אסטרטגיים בתחום ניהול ההון האנושי.
אילוצים נוספים המתערבים בתמונה שהוצגה, היא העובדה שאנו מוצאים כי רבים מה- HRBPs נשארים עסוקים במטלות תפעוליות, בניהול תהליכים אדמיניסטרטיביים ורוטיניים סביב כח האדם ומשאבי האנוש ביחידה, ולא מתפנים לתפקד כיועצים אסטרטגיים להנהלת הארגון. רבים מהם גם מתרחקים מאזורים אלו, בהם הם מרגישים פחות בנוח, ומתמקדים באזור הנוחות שלהם ובמסגרות אליהם הם מורגלים.
הניסיון שלנו מראה כי המרכיב החשוב ביותר לטרנספורמציה של גוף משאבי האנוש הוא לשבץ ביחידות השונות את ה- HRBPs הנכונים המחזיקים בכישורים הנכונים. אולם כגודל הציפיות, כך לפעמים גודל האכזבה. אל מול האתגר שהוצג לעיל, ברור מדוע ארגונים רבים מתקשים לממש את ההבטחה להביא ערכים אסטרטגיים לרוחב ועומק הארגון.
על מנת לסגור את הפערים שהוצגו לעיל, נדרש מהלך מתואם הכולל 4 מרכיבים עיקריים:
graph2-1-768x475


רוצה ללמוד עוד על ההבטחה הגלומה ב- HR Business Partners והקשיים העולים במימושה?

על AKT VIEW

AKT הינה חברת הייעוץ למשאבי אנוש הגדולה בישראל. החברה מונה כ-100 יועצים ואנשי מקצוע ופועלים בה הצוותים המובילים בתחומם. אנו משרתים למעלה מ-100 לקוחות, מהארגונים הגדולים במשק, הרואים באנשיהם את המשאב המשפיע ביותר על התוצאות העסקיות. בבלוג זה נשתף בניסיון ובידע שצברנו במאות הפרויקטים שניהלנו לאורך השנים.

פוסטים אחרונים

All Posts

הרשמו לעדכונים

קטגוריות

תפריט

AKT ייעוץ למשאבי אנוש