תכנית פיתוח אישי כמרכיב מפתח בהצלחת HRBP's | AKT ייעוץ למשאבי אנוש
HR Business Partners – תוכנית פיתוח אישי היא מרכיב מפתח בהצלחתם

HR Business Partners – תוכנית פיתוח אישי היא מרכיב מפתח בהצלחתם

11/09/2017

כפי שמרמז השם, HRBPs אמורים לספק שירותי ליווי אסטרטגי למנהלי היחידה אליה הם משתייכים, ולסייע להם להשיג את יעדיהם תוך מיקוד בניהול ופיתוח הטאלנט ביחידה, הובלת שינויים מבניים ותהליכיים ומימוש תרבות ארגונית התומכת את ההצלחה. התפקיד דורש הבנה בתכנון כח אדם, ניהול שרשרת האספקה של הטאלנט ביחידה, ניהול ביצועים, פיתוח עובדים, ניהול שינויים וניהול המשכיות (Succession Management). מעל הכל דורש התפקיד את היכולת להבין לעומק את עסקי היחידה ולפתח פתרונות שפותרים ומקדמים את הסוגיות הקשורות באנשים, יעילותם, המחוברות שלהם לארגון, פיתוח היכולות שלהם ושימורם.
בדרך כלל נמצא כי במעבר למבנה החדש אשר תואר לעיל, רוב הארגונים מתקשים לממש את ההבטחה הגלומה ב- HRBPs.
תפקידים אלו בדרך כלל יאוישו במנהלי משאבי אנוש בכירים שגדלו בגוף משאבי האנוש, ולרוב אינם מצוידים בניסיון והכישורים הנדרשים על מנת להבין לעומק את האתגרים והמציאות העסקית של היחידה. מנהלים אלו נבחרו בשל ההיכרות שלהם עם תחומים רבים בעולם משאבי האנוש, בתפקידים קודמים בהם ניהלו תהליכים בתחום התגמול, הגיוס, הפיתוח והשימור, ומעולם לא נדרשו להיות יועצים ולהוביל מהלכים אסטרטגיים בתחום ניהול ההון האנושי.
אחת המשימות החשובות ביותר בניהול השינוי הזה היא להגדיר תוכנית פיתוח אישית לסגירת פערי כשירויות, אשר תאפשר למנהל משאבי האנוש להפוך ל- HRBP אמיתי.
כמה עקרונות שחשוב לזכור:
השינוי לא יקרה לא ביום ולא בחודש
HRBPs לעתיד צריכים את הזמן ללמוד כשירויות חדשות ולתרגל אותן. תהליך פיתוח טיפוסי ייקח בין 12 ל- 18 חודשים, ויכלול מגוון חוויות למידה: קורסים, קבוצת עמיתים, אימון וחניכה אישיים ומשימות פיתוחיות.
הפיתוח צריך להיות מבוסס התנסויות
ההכשרה צריכה להיות מותאמת למיקודים שהוגדרו לכל HRBP, ולערב כמה שיותר התנסויות ועבודה עם מקרים ונתונים אמיתיים. לדוגמא: שימוש בנתוני עזיבות, ראיונות עם עובדים עוזבים, נתוני סקרי עמדות, ניתוח Benchmark של רמות התגמול ביחידה וכיוצא באלו, על מנת לבנות תוכנית שימור עובדים קריטיים ביחידה.
כלים סדורים יכולים לקצר את משך ההכשרה
נקודה חשובה נוספת היא פיתוח כלים אשר עליהם יוכלו HRBPs להסתמך בבואם לבצע מטלות מורכבות. לדוגמא: ערכת ניהול שינוי המכילה כלים ומתודולוגיות לניהול ביחידה, או תהליך סדור וכלים לתכנון כח אדם.
חונך אישי הינו אחד הכלים האפקטיביים ביותר
ליווי של HRBPs לעתיד על ידי יועצי טאלנט ואסטרטגיית משאבי אנוש בכירים הינו אחד הכלים האפקטיביים ביותר בתהליך הפיתוח. אלו יסייעו ל- HRBPs לעתיד במטלות הפיתוחיות שלהם וייעצו להם בעבודה השוטפת.
יצירת קבוצת עמיתים יכולה להוות תשתית להמשך תהליך הפיתוח
קבוצת עמיתים הנפגשת מפעם לפעם להציג מקרי מבחן אמיתיים הינה כלי רב עוצמה לפיתוח החברים בה. קבוצה כזו גם תספק משוב למציג בה וגם תאפשר שיתוף בידע.
graph4

תהליך פיתוח HRBPs


רוצה ללמוד עוד על ההבטחה הגלומה ב- HR Business Partners והקשיים העולים במימושה?

על AKT VIEW

AKT הינה חברת הייעוץ למשאבי אנוש הגדולה בישראל. החברה מונה כ-100 יועצים ואנשי מקצוע ופועלים בה הצוותים המובילים בתחומם. אנו משרתים למעלה מ-100 לקוחות, מהארגונים הגדולים במשק, הרואים באנשיהם את המשאב המשפיע ביותר על התוצאות העסקיות. בבלוג זה נשתף בניסיון ובידע שצברנו במאות הפרויקטים שניהלנו לאורך השנים.

פוסטים אחרונים

All Posts

הרשמו לעדכונים

קטגוריות

תפריט

AKT ייעוץ למשאבי אנוש