ארבעת מאפיינים של פיתוח מנהיגות בארגון | AKT ייעוץ למשאבי אנוש
מפתחים מנהיגות בארגון שלכם? אלה ארבעת המאפיינים שתרצו לפתח

מפתחים מנהיגות בארגון שלכם? אלה ארבעת המאפיינים שתרצו לפתח

10/09/2017

כולם רוצים לפתח מנהיגות בארגון. המידע ההולך ונצבר כי לאסטרטגיית המנהיגות בארגון יש קשר ישיר ומובהק לתוצאות העסקיות שלו גורם ליותר ויותר ארגונים להשקיע את המאמץ והמשאבים בפיתוח מנהיגות.
אבל איזו מנהיגות יש לפתח? מה הם מאפייני המנהיגות שבאמת משפיעים על השורה התחתונה של החברה?
התשובה לשאלה הזו מגיעה לרוב מאחת משתי אסכולות מרכזיות.  האחת טוענת כי אין תשובה נכונה – לכל ארגון יש סביבה משלו, הנגזרת מהתעשייה שלו ומהשוק שלו. לכל ארגון התרבות שלו. על כן צריך לבנות את המנהיגות באופן שיתאים הן לתנאים המוקדמים הייחודיים שלו, והן למימוש האסטרטגיה הייחודית שלו. האסכולה השניה גורסת כי על אף השוני, ישנם מאפיינים משותפים רחבים שנובעים מהמאקרו, מתהליכים גלובליים המשפיעים על רוב התעשיות ורוב הארגונים, ולכן אפשר לנסח קווים משותפים שנכונים לרוב הארגונים.
לדוגלים באסכולה השניה, מחקר של חברת הייעוץ הגלובלית מקינזי ניסה לענות על השאלה הזו.
ראשית בודדו החוקרים של מקינזי את 20 תכונות מנהיגות הרווחות ביותר בספרות האקדמיות הרלוונטית. לאחר מכן סקרו החוקרים 189,000 אנשים ב-81 ארגונים ברחבי העולם, כדי לבדוק את מידת קיומן או העדרן את התכונות האלה בקרב המנהיגות באותם ארגונים. ואז השוו את הנתונים הללו לאפקטיביות של המנהיגות באותם ארגונים (אפקטיביות שנמדדה במחקר ענק אחר של מקינזי).
התוצאות שנתקבלו הראו כי יש ארבע תכונות עיקריות, שמידת קיומן או היעדרן יכולה להסביר לא פחות מ-89% מההבדל באפקטיביות של הנהגת הארגון. הנה הן (פירוט אחרי התמונה):
מקינזי: תכונות שמשפיעות על פיתוח מנהיגות בארגון
(מקור: מקינזי)

  1. היכולת לפתור בעיות באפקטיביות – היכולת לאסוף את המידע הנכון, לנתח או ולשקול אותו, כשלב מקדים לקבל החלטות. ליכולת הזו יש השפעה על החלטות יומיומיות ועל החלטות הרות גורל כאחת.
  2. מכוונות להשגת תוצאות – מנהיגות יעילה אינה מסתפקת בפיתוח ותקשור של חזון, אלא מוודאת שהחזון הזה מתורגם לתוצאות. מכוונות לתוצאות באה לידי ביטוי בהדגשת החשיבות של יעילות ופרודוקטיביות ותיעדוף של הפעולות המביאות את הערך הרב ביותר.
  3. החיפוש אחר נקודות מבט שונות – מנהיגות המבקשת להפנים נקודות מבט שונות מאפשרת לקבל החלטות המבוססות על ניתוח איכותי של המציאות, ומתגברת בקלות רבה יותר על הטיות אישיות וארגוניות.
  4. היכולת לתמוך באחרים – היכולת להבין כיצד אנשים אחרים מרגישים, והיכולת להביע עניין אמיתי בזולת, מסייע למנהיגים הניחנים בתכונה זו לייצר אמון, ולספק לעמיתיהם תמיכה והשראה, שמסייעת להם להתמודד עם אתגרים. (לקריאה נוספת על תכונה זו, הורידו את המאמר שלנו על מנהיגות מחברת בארגונים).

 
האם תוכניות הפיתוח בארגון שלכם אכן מפתחות את ארבע תכונות המפתח האלה?


מה עוד חשוב לזכור כשבונים תוכנית לפיתוח המנהיגות הבכירה ביותר בארגון שלכם? אספנו שישה עקרונות מרכזיים שראוי לשלב בתוכנית הפיתוח.

להורדת המאמר לחצו כאן

על AKT VIEW

AKT הינה חברת הייעוץ למשאבי אנוש הגדולה בישראל. החברה מונה כ-100 יועצים ואנשי מקצוע ופועלים בה הצוותים המובילים בתחומם. אנו משרתים למעלה מ-100 לקוחות, מהארגונים הגדולים במשק, הרואים באנשיהם את המשאב המשפיע ביותר על התוצאות העסקיות. בבלוג זה נשתף בניסיון ובידע שצברנו במאות הפרויקטים שניהלנו לאורך השנים.

פוסטים אחרונים

All Posts

הרשמו לעדכונים

קטגוריות

תפריט

AKT ייעוץ למשאבי אנוש