בשוק של קונים המוכרים קובעים את הכללים - AKT ייעוץ למשאבי אנוש
בשוק של קונים המוכרים קובעים את הכללים

בשוק של קונים המוכרים קובעים את הכללים

19/12/2017

העידן הדיגיטלי מהוה הזדמנות פז לתחום הערכה והאבחון לעשות את השינוי והמהפך הכה נדרש. מחד, כל המחקרים של ארגונים המובילים בעולם מוכיחים בצורה מובהקת את החשיבות של תהליכי הערכה למטרות של פיתוח וגיוס אנשי מפתח לארגון. מאידך, מרבית התהליכים הקיימים היום מיושנים ומעוררים התנגדות אצל מועמדים וארגונים כאחד.

ארגונים מדווחים כי במרבית תפקידי המפתח בארגון ישנו מחסור חמור בטאלנט. זהו שוק של קונים בו יש יותר קונים ממוכרים. בשוק כזה, המוכרים קובעים את הכללים.

פעמים רבות מועמדים טובים, מחוץ לארגון או מתוכו, מאבדים עניין עוד במהלך תהליך המיון וההערכה. מועמדים אלו זוכים לפניות והצעות רבות, ולכן כל מגע של הארגון עם המועמד, ראוי שיביא ערך חיובי לחוויה שלו.

ארגונים נדרשים לערוך בדק בית העוקב מקצה לקצה אחר כלל התהליך, מהפניה הראשונה למועמד ועד לגיוס המלא שלו, ולוודא שכל צעד כזה מתוכנן מנקודת הראות של המועמד, ולא רק של הארגון.

במסגרת זו, בעידן של היום המועמד הוא במרכז. אם בעבר תהליכי הערכה היו כמו בחינה בקולג’, היום הכוח נמצא אצל המועמד. ארגונים מחזרים אחרי אנשי מפתח מוכשרים. אם בעבר המועמד היה עושה הכל על מנת להתקבל לעבודה, כיום הארגון עושה הכל על מנת להרשים את המועמד.

על מנת למשוך אנשים ולעורר אצלם סקרנות יש לעשות שימוש בכלים ותהליכים שמדברים את השפה של הדור הזה. לכן, יש לייצר חווית מועמד-לקוח חזקה, והשאלה היא כיצד ממנפים את הטכנולוגיות הקיימות למטרה זו.

עד לשנת 2020 יהווה דור המילניום יותר מ- 50% משוק העבודה. לדור הצעיר ישנן ציפיות אחרות ממקום העבודה שלו, וארגונים נדרשים להיערך בהתאם בכל הקשור לאופן שבו יבקשו לבחון ולהעריך היכולות והפוטנציאל של מועמדים אלו.

לא רק זאת, חשוב לזכור כי כאשר חווית הגיוס של המועמד לא מוצלחת, הדבר משפיע על עמדותיו כלפי הארגון כצרכן. מחקרים מראים כי מועמדים מעדיפים לקנות מחברה שהיה להם בה התנסות חיובית כמועמד.

אותו מועמד שאתמול היה לקוח, היום הוא מועמד ומחר יהיה שוב לקוח.

כלי הערכה חייבים לעבור שינוי ברוח הזמן. זו הזדמנות אדירה לתחום. אם בעבר השתמשו במבחני אינטליגנציה, דיווח עצמי, המלצות, מבחני מצב וכו’, כיום עושים שימוש בכלים אחרים שהינם ברוח התקופה. הטכנולוגיה יכולה להפוך את הראיונות לאחידים, בעלי סטנדרטיזציה, תוקף ומהימנות. יש שימוש רב בניתוח נתונים, שימוש במאגרי נתונים רחבים, ביג דאטה המאפשר אנליזה של הקול, קריאת תבניות דיבור, הבעות פנים וחיבור למאפייני אישיות, קריאת רגשות על בסיס תגובות פיזיולוגיות ועוד. השילוב שבין טכנולוגיה ואנליזה מאפשר להרחיב את סל הנתונים והמידע שיש על מועמדים, ולחסוך משאבי אדם. כך, שלאורך זמן נרוויח גם את הדיוק ביכולת הניבוי, וגם נפחית עלויות לאחר שנחזיר את עלויות הפיתוח של הכלים.

executive-graph3

אנו פוגשים כיום מבחני אישיות אדפטיביים שבנויים על אלגוריתמים וסטטיסטיקות מורכבות. בנק של אלפי פריטים המאפשרים ניתוח הקשרים בין הפריטים. עושים שימוש בתאוריות קיימות לאור מחקר של עשרות שנים, כמו תאוריית “חמשת הגדולים” ומתאימים אותן לכלים עכשוויים. זה לא שמפתחים תאוריות אישיות חדשות, אלא כלים חדשניים, ולכן זה מעניק להם יותר אמון ותחושת המשכיות.
לאחרונה אנחנו רואים פיתוח של תהליכי הערכה באמצעות צ’אטים. זה מלהיב את המועמדים והם חווים פחות את חווית הבחינה מעוררת הרתיעה. התהליכים הללו זמינים, מיידים, יכולים גם להיות אדפטיביים ובלתי צפויים למועמד. הם עושים שימוש במובייל ומעבירים את התחושה של העולם היומיומי. כמו כן, הם יכולים להיות מכוונים לעולמות תוכן מגוונים ובעלי “תוקף פנים” גבוה.

כמו לכל דבר בחיים יש לתהליכים חדשניים אלו יתרונות וחסרונות. מחד, אנו יכולים להשיג חווית לקוח מרשימה, דיוק ואובייקטיביות בניבוי, סטנדרטיזציה, עלויות נמוכות יותר לאורך זמן ועוד. מאידך, אנו נחשפים לשאלות אתיות בסיסיות, כמו צנעת הפרט מול המידע הרב שנאסף ברשתות החברתיות, שאלות לגבי העדר מגע אדם ומעורבות של אינטואיציות והיבטים “רכים” בקבלת החלטות. כרגיל, נראה כי התשובה בסופו של דבר נמצאת איפה שהוא באמצע, בשילוב שבין שני העולמות.
חשוב לזכור שתוקף הניבוי של הכלים המפותחים בימים אלו עדיין לא הוכח מספיק במחקרי אורך, אבל אין ספק שיש פה פוטנציאל אדיר.
לאורך השנים ככל שתתקדם הטכנולוגיה, כך גם הכלים יהיו מגוונים ומתקדמים יותר. כמו שאנו מצפים מהמנהיגים והעובדים שלנו להיות אדפטיביים לעידן הנוכחי, לגלות פתיחות וגמישות באימוץ של גישות חדשניות, כך עלינו כאנשי מקצוע לפעול מול ההזדמנות שיש לנו בעולמות האבחון וההערכה.

המאמר “Executive Assessment in The Digital Age” עוסק באתגרים המרכזיים בתהליכי הערכה והאבחון בעידן הדיגיטלי. במאמר אנו דנים בכלים והתהליכים להתמודדות מול אתגרים אלו.

על AKT VIEW

AKT הינה חברת הייעוץ למשאבי אנוש הגדולה בישראל. החברה מונה כ-100 יועצים ואנשי מקצוע ופועלים בה הצוותים המובילים בתחומם. אנו משרתים למעלה מ-100 לקוחות, מהארגונים הגדולים במשק, הרואים באנשיהם את המשאב המשפיע ביותר על התוצאות העסקיות. בבלוג זה נשתף בניסיון ובידע שצברנו במאות הפרויקטים שניהלנו לאורך השנים.

פוסטים אחרונים

All Posts

הרשמו לעדכונים

קטגוריות

תפריט

AKT ייעוץ למשאבי אנוש