מהם האתגרים המרכזיים בפיתוח מנהיגות גלובלית? - AKT ייעוץ למשאבי אנוש
מהם האתגרים המרכזיים בפיתוח מנהיגות גלובלית?

מהם האתגרים המרכזיים בפיתוח מנהיגות גלובלית?

13/11/2018

לאורך שנים של עבודה עם ארגונים גלובליים ומנהלים בארגונים גלובליים, מלווה אותנו השאלה מהם האתגרים המרכזיים בפיתוח מנהיגות גלובלית, ויותר מכך מהן היכולות המרכזיות והקריטיות להצלחה עם האתגרים הללו?

מתוך הניסיון הרב שלנו בעבודה בסביבה גלובלית פיתחנו מודל המציג את הכישורים והמיומנויות למנהיגות גלובלית המהווה גם בסיס להכשרה ופיתוח מנהלים בנושא. אלו אתגרים ייחודיים לעולם המנהיגות הגלובלית, והם מהווים תוספת ליכולות הנדרשות ממנהלים באופן כללי.

המודל נגזר מתוך האתגרים המרכזיים המתמקדים באנשים, מערכת ואסטרטגיה. האתגרים אומנם משתנים מארגון לארגון, אך מניסיוננו יש לגזור עיסוק ב- 3 תחומי מיומנויות עיקריים:

אתגרים ממוקדי אנשים

ההבחנה בין מנהיגות מוכוונת משימה לבין מנהיגות מכוונת אנשים היא תפיסה ותיקה.

על מנהיגים להיות ממוקדי ביצוע ויישום, אך במקביל לטפל בסוגיות בין אישיות. לכן, על מנהיגים לבנות ולתחזק מערכות יחסים על ידי יצירת השראה על אחרים, פיתוח של האחרים והובלת צוות.

בסביבה גלובלית המשימה הזאת הופכת להיות יותר מורכבת ומאתגרת בעקבות הפן הרב תרבותי והמרחק הגאוגרפי.

האתגר של הנעת צוותים גלובליים המרוחקים פיזית עולה תמיד כאתגר מרכזי. כיצד להניע צוות כזה? כיצד יוצרים תחושה של צוות ואיך לרתום אותם למטרה משותפת? איך לפתח אותם? איך ניתן לבנות אמון ולתמוך באנשים הנמצאים בפיזור הגאוגרפי?

מחוברות-ארגונית (Engagement) היא פרמטר קריטי לארגון ומפתח להנעה, תחושת צוות ורתימה למטרה משותפת. מחקרים שונים מראים את הקשר החזק בין מידתה- Engagement והתנהגות עובדים ובין הצלחה עסקית. עובדים בעלי רמת מחוברות גבוהה משיגים תוצאות עסקיות טובות, מחויבים יותר לארגון, ושואפים לעשות מעבר לנדרש מהם הרבה יותר מעמיתיהם שאינם מחוברים. בארגונים גלובליים, מחוברות היא מאתגרת וחשובה על אחת כמה וכמה, ומהווה את הדבק והחוטים הקושרים בין האדם לארגון בסביבה וירטואלית.¹

האתגר של עבודה בסביבה רב תרבותית הוא היכולת להתנהל באופן אפקטיבי מול תרבויות שונות בעלות קודים חברתיים – התנהגותיים שונים, תוך פיתוחן של מודעות עצמית לשונות תרבותית ממנה אתה מגיע למול תרבויות אחרות, ומודעות להטיות תרבותיות שיש לכל אחד מאתנו. 

לאור אתגרים אלו מיפינו 2 מיומנויות בינאישיות חשובות למנהיג הגלובלי:

  • יכולת יצירת מחוברות והנעת צוות גלובלי ומבוזר גאוגרפית
  • אמפתיה ומודעות רב תרבותית

אתגרים ממוקדי מערכת

אתגר נוסף בסביבה גלובלית הוא היכולת להשפיע על תהליכים שמתקיימים במרחב גלובלי מבלי שלמנהל יש בהכרח שליטה או השפעה על כלל התהליכים ובעלי העניין. אחת הדרכים להוביל השפעה מערכתית היא היכולת לנהל בעלי ענין פנימיים. מנהיגים צריכים לפתח את מיומנויות ההשפעה שלהם, המוגדרות כיכולת להבין אחרים ולמנף את ההבנה הזו להשפיע להגשמת מטרות ארגוניות.

האתגר של יצירת שיתופי פעולה ובניית מערכת קשרים ארגונית, לטובת הנעת תהליכים רחבים, קיים בכל ארגון. היכולת לעשות זאת בארגון גלובלי דורשת הבנה של מערכת כוחות ארגונית ענפה, הבנה וראייה מערכתית רחבה, ויכולת לרקום ולייצר שיתוף פעולה בארגון. ללא אלו יתקשה המנהיג בזיהוי בעלי עניין קריטיים ורתימה שלהם לטובת תהליכים שיקדמו את המשימות והיעדים הניהוליים והארגוניים.

מיומנויות שאותרו כמשמעותיות להתמודדות עם אתגרים ממוקדי מערכת כוללות:

  • מינוף חשיבה מערכתית להנעת תהליכים חוצי ארגון
  • בניית רשת קשרים גלובלית ליצירת שיתוף פעולה חוצה ארגון

אתגרים ממוקדי אסטרטגיה

הסביבה העסקית המשתנה והגלובלית מחייבת ארגונים לבחון ולעדכן את הכיוונים האסטרטגיים שלהם באופן שוטף.

במקביל, המוצרים או השירותים שארגונים נדרשים להציע הם מורכבים יותר, ודורשים מולטי-דינספלאריות חוצה גבולות.

על המנהיגים להבין את הצרכים והאילוצים המקומיים וגם את היעדים והאסטרטגיה הגלובלית ולנסות לחבר ביניהם.

ישנה ציפייה ממנהלים שהיו פרו- אקטיביים, יזמו ויצרו פתרונות אשר הולמים את הכיוון האסטרטגי של הארגון למרות השינויים הדחופים וחוסר הוודאות, להוביל את היחידות שלהם לייצר ערך המקדם את האסטרטגיה ואת  היעדים העסקיים של הארגון.

בעת קבלת החלטות, יש להתבונן בראיה מערכתית חוצת ארגון. על מנהיגים להשתמש בכלים טובים יותר בכדי להבין כיצד מערכות כאלה מתנהגות, כלים שיכולים לסייע בהבנת האינטראקציות התכופות של גורמים מרובים וההשפעה של מקרים קיצוניים אך חד פעמיים.

במובנים רבים, זהו עידן נפלא עבור מקבלי החלטות בארגונים. אנליטיקה ומתודולוגיות מתקדמות של ניתוח מידע מספקים תובנות חזקות, וההישענות על מידע מוצק ומוחשי מאפשרת למנהיגים להתגבר על המגבלות האנושיות של הטיות שונות.⁷ מערכות אנליטיקה חכמות לניתוח ביג דאטה ובינה מלאכותית יכולות היום לזהות דפוסים בתוך המורכבות, לערוך ניתוח רשתי (ONA) ולהפיק תובנות ברמה שאף בן אנוש לא יכול לעשות בעצמו. האתגר המנהיגותי הוא לדעת לשאול שאלות חכמות, ולהשתמש ביכולת הניבוי של הביג דאטה בשביל לזהות אינטראקציות שהיו עד לא מזמן בלתי ניתנות לזיהוי.

על ידי נקיטת צעדים של ניהול סיכונים והעדפת כישלונות קטנים בשלבים התחלתיים, ניתן לגשת לתהליכי קבלת החלטות עם ביטחון גבוה יותר ולהעלות את סיכויי ההצלחה.

מיומנויות כקריטיות להתמודדות עם אתגרים ממוקדי אסטרטגיה אלו כוללות:

  • יכולת זיהוי הבחנה בין צרכים מקומיים וגלובליים בו זמנית ושילוב ביניהם
  • יכולת לקבלת החלטות ויזמות מתוך הבנת האסטרטגיה הגלובלית

 global-leadership-graph1

 
[1] The Engaging Leader, Aon, 2015
 רוצים לקרוא עוד על מנהיגות גלובלית בעידן הדיגיטלי?
 

המאמר “מנהיגות גלובלית בעידן הדיגיטלי” יתמקד באתגר פיתוח מנהיגות גלובלית, ביכולות הליבה והמיומנויות הנדרשות להתמודדות עם האתגרים בעולם העסקי הגלובלי, ובדרכים בהן ניתן לפתח אותן.

 

על AKT VIEW

AKT הינה חברת הייעוץ למשאבי אנוש הגדולה בישראל. החברה מונה כ-100 יועצים ואנשי מקצוע ופועלים בה הצוותים המובילים בתחומם. אנו משרתים למעלה מ-100 לקוחות, מהארגונים הגדולים במשק, הרואים באנשיהם את המשאב המשפיע ביותר על התוצאות העסקיות. בבלוג זה נשתף בניסיון ובידע שצברנו במאות הפרויקטים שניהלנו לאורך השנים.

פוסטים אחרונים

All Posts

הרשמו לעדכונים

קטגוריות

תפריט

AKT ייעוץ למשאבי אנוש