כישורי ליבה אישיים לפיתוח מיומנויות למנהיגות גלובלית - AKT ייעוץ למשאבי אנוש
כישורי ליבה אישיים לפיתוח מיומנויות למנהיגות גלובלית

כישורי ליבה אישיים לפיתוח מיומנויות למנהיגות גלובלית

13/11/2018

ל- 70% מהארגונים הגדולים קיימות תכניות להרחיב את פעילותם הגלובלית. עם זאת, לפחות לשליש מהם אין כיום תכניות פיתוח מנהיגות הולמות למגמה זו.
כשליש מהארגונים הגלובליים מגדירים את המחסור ביכולות המנהיגות הגלובלית כמגבלה משמעותית. כתוצאה מכך:

  • אין הבנה ברורה לגבי הכשירויות הדרושות למילוי משימות מסוג זה
  • מנהיגים צעירים מגלים מעט מידי עניין להתפתח לתפקידי מנהיגות גלובלית
  • לחלק גדול מהארגונים יש מועמדים ספורים בלבד למילוי משימות מעבר לים
  • ארגונים לא מחזיקים מידע לגבי מועמדים בעלי מוטיבציות התואמות למנהיגות גלובלית

על מנת לייצר יתרון בר קיימא לארגון, קיים צורך מובהק במנהיגות גלובלית המשכית, הכוללת את פיתוחן של תפיסות המסתגלות להתמודדות אפקטיבית עם האתגרים המתעוררים, לחשיפת הזדמנויות סמויות, ולזיהוי יכולותיהם של עובדים בכל הדרגים.¹

פיתוח מיומנויות וכישורים למנהיגות גלובלית מהווה צורך עסקי וגורם מבדל עבור חברות וארגונים אשר פועלים, או מעוניינים להתפתח מעבר לשוק המקומי.

לתפיסתנו, ישנם כישורי ליבה אישיים אשר מהווים את הבסיס לפיתוח מיומנויות אלו.

זיהינו 4 כישורי ליבה קריטיים המהווים בסיס לפיתוח המיומנויות הנדרשות. מחקרים מראים כי כישורים אלו גם מנבאים פוטנציאל ניהולי בתפקידים גלובליים. 

  • מודעות עצמית (Self Awareness)
  • גמישות ללמידה (Learning Agility)
  • חוסן (Resilience)
  • הכלת מורכבות (Containing Complexity)

מודעות עצמית (Self Awareness)

מודעות עצמית היא ככל הנראה הכשירות הכי משמעותית, ובכל זאת הכי פחות מדוברת מקרב הכשירויות המנהיגותיות. מודעות עצמית היא היכולת לזהות את האיכויות ובו בזמן את צרכי הפיתוח והלמידה האישיים, ובכך היכולת לקחת אחריות על טעויות ולהכיר בכך שלא תמיד יש לנו את כל התשובות. מעניין כי מודעות עצמית גבוהה זוהתה כבעלת יכולת הניבוי הגבוהה ביותר להצלחה בתפקיד. מנהלים בעלי מודעות עצמית גבוהה לחולשותיהם משכילים לבחור לצוות שלהם עובדים שישלימו את יכולותיהם. בסביבה גלובלית בה המנהיג נדרש להיות מודע גם לפערים ולהטיות רב תרבותיות כשירות זו מקבלת חשיבות גבוהה במיוחד.¹

מרכיב חשוב של מודעות עצמית הוא “מודעות עצמית תרבותית”. בין אם מדובר בהתמודדויות הנגזרות מניהול צוותים רב תרבותיים, יציאה ליוזמות חדשות בסביבה לא מוכרת או יצירת קשרים וממשקים בין עסקים שונים, רגישות בין תרבותית היא מיומנות הכרחית. מנהיג גלובלי אמיתי צריך לרכוש הבנה בין תרבותית מעמיקה,  במסגרתה לומד המנהיג לזהות את אמונות היסוד התרבותיות הבסיסיות והערכים שמובילים את ההתנהגות שלו בעבודה, ולהבין כיצד הפעולות שלו משפיעות על אנשים מרקעים תרבותיים שונים. פיתוח מודעות להשפעתה של המורשת התרבותית על העבודה וההתנהגות אינו תהליך פשוט – על המנהיגים ללמוד

לבטל תגובות התנהגותיות אוטומטיות ולחדול משיפוט תרבותי מיידי והאתגר אינו מובן מאילו.²

גמישות ללמידה (Learning Agility)

גמישות ללמידה היא היכולת והנכונות ללמוד מניסיון, ליישם את הלמידה, ולתפקד בהצלחה בנסיבות חדשות. זו הידיעה “מה לעשות כשאינך יודע מה לעשות”. מחקר של Korn/Ferry International (2013) מראה שגמישות למידה היא מדד אמין לפוטנציאל מנהיגותי, שכן לומדים גמישים “מצטיינים בספיגת מידע מהניסיון שלהם ומינוף הלמידה לשימוש בסיטואציות חדשות”.

גמישות למידה היא סט מורכב של מיומנויות המאפשרות לנו ללמוד דבר בסיטואציה אחת וליישם אותו בסיטואציה שונה לגמרי – איתור ואיסוף של דפוסים מהקשר מסוים, ושימוש בדפוסים בהקשר שונה לחלוטין. בקצרה, גמישות למידה היא היכולת ללמוד, להתאים וליישם בתנאים המשתנים תמידית.

גמישות ללמידה היא יכולת ליבה קריטית למנהיג גלובלי אשר נדרש לעבוד בסביבה משתנה, עמומה וחסרת וודאות – אשר נתקל יום יום באתגרים שונים ממרחבי עשייה שונים. אם המנהיג לא יצליח ללמוד מתוך הניסיון שלו וליישם למידה במצבים קריטיים העומדים לפניו, ככל הנראה לא יצליח להתקדם ולהגיע לתוצאות בסביבה כל כך מורכבת.³

חוסן (Resilience)

מנהלים בארגונים גלובליים נמצאים במצב תמידי של תחרות למול מתחרים, וגם בתוך הארגון, ביחס ליחידות אחרות או מנהלים אחרים. הם נדרשים להתמודד עם לחצים  ולהוביל שינויים על בסיס קבוע. המורכבות והתחרותיות הגדולה בסביבה, חוסר הוודאות והקושי לנבא את העתיד עלולים להביא איתם כישלונות מצערים.

חוסן אישי הינו היכולת של הפרט להסתגל לשינויים בסביבה, ולחזור לתפקוד מלא לאחר קשיים. ההגדרה המילונית לחוסן כוללת מושגים כמו גמישות, עמידות, כוח, מהירות התאוששות ויכולת “ציפה”. בקצרה, חוסן הוא יכולת ה- Bouncing Back.

מנהיגים בעלי חוסן מסוגלים להתמודד באופן טוב יותר עם הדרישות הגבוהות מהם, המתאפיינות בסביבה משתנה תדיר ועומסי עבודה גדולים. חוסן אינו תכונת אופי המוענקת לאחדים ולא לאחרים. המפתח הוא להבין כי חוסן אינו תכונה פסיבית, אלא תהליך אקטיבי.  לאופן בו אנו ניגשים לאתגרי החיים יש השפעה עמוקה על האופן בו נחווה אותם.

מנהלים בעלי חוסן נוקטים בפעולות בכדי לשמר אותו. אלו החשים כי הם בעלי רמת חוסן נמוכה יכולים לפתח הרגלים שיסייעו להם לשפר את היכולת לתפקד תחת לחץ, ואולי אף יותר חשוב – לחיות טוב יותר למרות הנסיבות המאתגרות הדוחפות לא פעם לקצה.⁴

הכלת מורכבות (Containing Complexity)

ארגונים מורכבים מייצרים מציאות ניהולית ומנהיגותית מורכבת. קשה יותר לחזות מה יקרה, כי מערכות מורכבות נוטות לייצר אינטראקציות בלתי צפויות. קשה להשליט סדר והגיון במציאות, כי רמת המורכבות עולה לעתים מעבר ליכולות הקוגניטיביות שלנו. קשה לעשות הימורים, כי התנהגות עבר במערכות מורכבות לא בהכרח מנבאת התנהגות עתידית. קשה עד בלתי אפשרי למקבל החלטות יחיד לראות מערכת מורכבת שלמה.

רוב המנהלים הבכירים מאמינים ביכולתם לעבד כמויות מידע גדולות ברמה גבוהה הרבה יותר ממה שמחקרים מראים כי הם מסוגלים בפועל. כתוצאה מכך, הם לעתים תכופות פועלים מוקדם מידי, ומקבלים החלטות הרות גורל מבלי להבין לעומק את המשמעויות העמוקות עבור המערכת.

[1] Michael E. Frisina, Health Administration Press, 2014
[2] Aon Hewitt Top Companies for Leaders Study®, 2015
[3] Learning about Learning Agility, Center for Creative Leadership, 2014
[4] Building Resilience, HBR, 2011
 
רוצים לקרוא עוד על מנהיגות גלובלית בעידן הדיגיטלי?
 

המאמר “מנהיגות גלובלית בעידן הדיגיטלי” יתמקד באתגר פיתוח מנהיגות גלובלית, ביכולות הליבה והמיומנויות הנדרשות להתמודדות עם האתגרים בעולם העסקי הגלובלי, ובדרכים בהן ניתן לפתח אותן.

 

על AKT VIEW

AKT הינה חברת הייעוץ למשאבי אנוש הגדולה בישראל. החברה מונה כ-100 יועצים ואנשי מקצוע ופועלים בה הצוותים המובילים בתחומם. אנו משרתים למעלה מ-100 לקוחות, מהארגונים הגדולים במשק, הרואים באנשיהם את המשאב המשפיע ביותר על התוצאות העסקיות. בבלוג זה נשתף בניסיון ובידע שצברנו במאות הפרויקטים שניהלנו לאורך השנים.

פוסטים אחרונים

All Posts

הרשמו לעדכונים

קטגוריות

תפריט

AKT ייעוץ למשאבי אנוש