כיצד מפתחים יכולות ליבה ומיומנויות נדרשות לניהול גלובלי? - AKT ייעוץ למשאבי אנוש
כיצד מפתחים יכולות ליבה ומיומנויות נדרשות לניהול גלובלי?

כיצד מפתחים יכולות ליבה ומיומנויות נדרשות לניהול גלובלי?

13/11/2018

בעולם העסקים היום קיים צורך ברור ועולה במנהיגים המסוגלים לחשוב ולפעול גלובלית, וזה אומר הרבה יותר מאשר להיות מסוגל לברך עמית או לקוח מתרבות שונה. מנהיגים מצליחים חייבים להיות מסוגלים לנהל מורכבות ואי ודאות, לעורר השראה ומוטיבציה אצל עובדים מתרבויות שונות ולחשוב באופן אסטרטגי.

עם זאת, מעט מידי ארגונים עושים את המאמץ לפתח את המנהיגים שלהם מעבר להבנה הבסיסית של הקטגוריות הללו. עבור חלקם, יצירת מנהיגות גלובלית ברמה הגבוהה ביותר דורשת השקעה שהם לא מסוגלים או נכונים לעשות. אחרים לא מבינים את הצורך בהתקדמות בכדי להשיג רמת תחכום גבוהה של מנהיגות. חברות ממוקדות באתגרים והבוערים הניצבים בפניהן, ופיתוח מנהיגים אינו נתפס ככזה.

חשוב להבין כי יצירת מנהיגות גלובלית אפקטיבית היא למעשה יצירת יתרון תחרותי. זוהי השקעה ששווה לעשות, כי אם אתם לא תשקיעו בלקוחות שלכם, מישהו אחר כבר יעשה זאת. המסע להפיכה למנהיג גלובלי דורש רמות עמוקות יותר של הבנה ודפוסי חשיבה והתנהגות שונים. 

נתייחס ל- 3 רמות מרכזיות בפיתוח מנהיגים: רמת התוכן, רמת התהליך ורמת הפלטפורמות הארגוניות.

רמת התוכן

פיתוח מנהיגות גלובלית דורש שינוי ממיקוד במיומנויות ניהול, למיקוד בסיוע למנהיגים להיות אפקטיביים בתרבויות שונות, על ידי פיתוח מודעות עצמית, גמישות למידה וחוסן.

היכולות לעזור למנהיגי הארגון לפתח כישורי ליבה קריטיים הם הבסיס למיומנויות הנדרשות להצלחה בהמשך.

תכנים אפשריים בהן תתמקד הכשרה שכזו הם: גמישות ניהולית (אג’יליות), הובלה של שינוי מתמיד, מודעות תרבותית, הובלה של צוותים גלובלים וחוצי תרבויות, בניית אמון, הבנה עיסקית גלובלית, אסטרטגיה גלובלית.

רמת התהליך

מעבר לכישורי הליבה ולמיומנויות נדרשות, על מנהלים להבין איך ללמוד מתוך הניסיון שלהם עצמם, להפוך את הניסיון ללמידה ולהתפתח בעזרתו.

תהליך הפיתוח עצמו כולל התנסויות המאפשרות למנהל המתפתח לחוות ולהתנסות בסביבת עמימות, אי ודאות ומורכבות.

על מנת לעבד ניסיון וללמוד ממנו על המנהיג להשתמש בפרקטיקות של התבוננות עצמית דוגמת ניהול יומן, מנטורינג וקבוצות עמיתים. עוד מומלץ על התייעצות אישית דיסקרטית עם עמיתים שסומכים עליהם בנוגע להחלטות חשובות, וקיום של שיחות כנות על דילמות, טעויות ואתגרים. 

שימוש בניתוחי אירוע ולמידה מתוך ניסיון, כמו גם פעולות עיבוד לפני ואחרי סדנאות מאפשר הטמעה והפנמה של התוכן באופן המיטבי. הלמידה והרפליקציה מתוך הניסיון מאפשרת למנהיג לזהות את הפרספקטיבות השונות בכל סיטואציה, מאפשרת התבוננות רחבה ומולטי- דיסציפלינארית, מאפשרת קבלת פידבק ומודעות עצמית, ע”י ניתוח והבנה של אופן הפעולה שלו בסיטואציות שונות. 

פלטפורמות ארגוניות

ארגונים משקיעים בתכניות פיתוח גלובליות. הן במסגרתן והן במסגרת פעילות הפיתוח השוטפת, הפיתוח כולל מטלות בין-לאומיות קצרות וארוכות טווח, במסגרתן מנהיגים יוכלו לבקר, להיחשף ולהתמזג עם תרבויות אחרות. משימות כאלו דורשות הנעת צוות הטרוגני ומבוזר גאוגרפית, סביב מטרה משותפת, והתמודדות עם אספקטים שונים של מורכבות צוותית, רב תרבותית וגאוגרפית. חוויה כזו מוסיפה למנהל הגלובלי הזדמנויות לפתח ענווה, לתרגל פגיעות, ולהיחשף למגוון פרספקטיבות – תכונות הכרחיות לעיצוב תפיסותיו של המנהיג הגלובלי.

תהליכי רוטציה בין תפקידים ומעבר בן תחומים מחזקים את המיומנות והכישורים הנדרשים, מאפשרים היכרות נרחבת עם המערכת על בוריה, והרחבת נקודת המבט דרך פרספקטיבות שונות. כניסה לתחומים חדשים ולא מוכרים מחדדת את גמישות הלמידה, את יכולת ההתמודדות עם העמימות, ההתנהלות בסביבה חדשה ואת היכולת לקבל החלטות מתוך הבנת המערכת.

global-leadership-graph2

 
 רוצים לקרוא עוד על מנהיגות גלובלית בעידן הדיגיטלי?
 

המאמר “מנהיגות גלובלית בעידן הדיגיטלי” יתמקד באתגר פיתוח מנהיגות גלובלית, ביכולות הליבה והמיומנויות הנדרשות להתמודדות עם האתגרים בעולם העסקי הגלובלי, ובדרכים בהן ניתן לפתח אותן.

 

על AKT VIEW

AKT הינה חברת הייעוץ למשאבי אנוש הגדולה בישראל. החברה מונה כ-100 יועצים ואנשי מקצוע ופועלים בה הצוותים המובילים בתחומם. אנו משרתים למעלה מ-100 לקוחות, מהארגונים הגדולים במשק, הרואים באנשיהם את המשאב המשפיע ביותר על התוצאות העסקיות. בבלוג זה נשתף בניסיון ובידע שצברנו במאות הפרויקטים שניהלנו לאורך השנים.

פוסטים אחרונים

All Posts

הרשמו לעדכונים

קטגוריות

תפריט

AKT ייעוץ למשאבי אנוש