תוכניות פיתוח אישיות – איך עושים את זה? - AKT ייעוץ למשאבי אנוש
תוכניות פיתוח אישיות – איך עושים את זה?

תוכניות פיתוח אישיות – איך עושים את זה?

11/09/2017

כל ארגון מתמודד עם אתגרים ופרויקטים מורכבים אשר מהווים קרקע פורייה להתפתחות של מנהלי הארגון. תכניות פיתוח אישיות אפקטיביות יצליחו לשלב בין הצורך המערכתי לצורך ההתפתחות הפרטני. דהיינו, להתאים בין צרכי הארגון לבין צרכיו של המנהל המתפתח, ולבנות עבורו תכנית אישית, הכוללת התנסויות משמעותיות, אשר יאפשרו לו התפתחות וגדילה משמעותית.
תכנית הפיתוח האישית מבוססת על מספר עקרונות:

  • תכנית הפיתוח האישית מיועדת לרוב לאוכלוסיית ניהול ביניים ומעלה, אשר נדרשת לפתח יכולות ספציפיות.
  • תכנית הפיתוח האישית מאפשרת למנהל לפתח את אותם תחומים שיחודיים לו ובאופן המתואם ביותר עבורו.
  • תכנית הפיתוח האישית ממנפת ניסיון והתנסויות קיימות ללמידה והתפתחות.
  • תכנית הפיתוח מותאמת אישית למנהל. מומלץ לבצע תהליך הערכה מקדים אשר ימקד את המנהל ואת משאבי האנוש בארגון סביב האזורים הדרושים פיתוח.
  • האחריות לביצוע תכנית הפיתוח היא של המנהל המתפתח.
  • לכל מנהל מתפתח יש מנהל מתפתח (מנטור /חונך), לרוב מנהל הישיר, אשר מסייע לו לגבש את התוכנית ולהפוך את הניסיון ללמידה ע”י רפלקציה והפקת לקחים.
  • לרוב תכנית פיתוח אישית נפרסת על פני שנה, בעלת פעילויות מוגדרות ויעדי הצלחה מוגדרים.
  • לאנשי משאבי האנוש תפקיד חשוב בהחזקת התהליך באופן שיטתי ובניהול הבקרה על כך שהתכניות אכן מיושמות.

לפני שארגון מחליט לאמץ מתודולוגיה של תכניות פיתוח אישיות עליו לשאול את עצמו: האם הארגון יכול לספק הזדמנויות התפתחות מתאימות כדי לפתח את הדרג הנבחר? האם המנהלים המפתחים מבינים את חשיבות החניכה והליווי להתפתחות של המנהל המתפתח?
לאימוץ המתודולוגיה של תכניות פיתוח אישיות יש ערך מוסף מעבר לפיתוח המנהלים עצמם. כאשר המנהל הישיר מעורב בתהליך הפיתוח והוא נמצא בעמדה של חונך – הוא גם מתפתח בעצמו.
עקרון זה ידוע ממחקרים שונים1, כשאתה מפתח אחרים, אתה מפתח את עצמך. עקרון זה מבטא את ההבנה המשמעותית, כי כאשר המנהלים הבכירים בארגון עוסקים בפיתוח מנהלים אחרים, הם מפתחים גם את ארגז הכלים המנהיגותי שלהם עצמם.
בנוסף, המתודולוגיה של תוכניות פיתוח אישיות מחזקת תרבות של ארגון לומד, התומך בלמידה מתוך ניסיון, מאפשר מרחב למידה להפקת לקחים ומעודד תרבות של חניכה. המנהלים המתפתחים שילמדו איך ללמוד מתוך התנסות, יסגלו להם את המיומנויות של למידה מניסיון.

[1] Aon Hewitt, Top Companies for leaders study 2014


רוצים ללמוד עוד כיצד מפתחים מנהלים בסביבה תחרותית וגלובאלית?

על AKT VIEW

AKT הינה חברת הייעוץ למשאבי אנוש הגדולה בישראל. החברה מונה כ-100 יועצים ואנשי מקצוע ופועלים בה הצוותים המובילים בתחומם. אנו משרתים למעלה מ-100 לקוחות, מהארגונים הגדולים במשק, הרואים באנשיהם את המשאב המשפיע ביותר על התוצאות העסקיות. בבלוג זה נשתף בניסיון ובידע שצברנו במאות הפרויקטים שניהלנו לאורך השנים.

פוסטים אחרונים

All Posts

הרשמו לעדכונים

קטגוריות

תפריט

AKT ייעוץ למשאבי אנוש