פיתוח מנהלים – היכן להשקיע את המשאבים | AKT ייעוץ למשאבי אנוש
פיתוח מנהלים – משקיעים כל כך הרבה משאבים ועדיין זה לא ממש עובד

פיתוח מנהלים – משקיעים כל כך הרבה משאבים ועדיין זה לא ממש עובד

11/09/2017

היום יותר מתמיד ארגונים מתמודדים עם מציאות עסקית מורכבת, בהיבטים טכנולוגיים, כלכליים, תרבותיים ועסקיים. הסביבה העסקית היא תחרותית וגלובאלית ומתאפיינת בחוסר יציבות, חוסר וודאות, עמימות ומורכבות[1] (VUCA).
התמודדות עם תנאי השוק הנוכחיים, מחייבת ארגונים להצליח לפתח מנהלים ולהכין אותם לאתגרים הנוכחיים והעתידיים של הארגון כצורך אסטרטגי.
בשנים האחרונות, יותר מתמיד, קשה למצוא מנהלים בשלים ומוכשרים, אשר מסוגלים לנווט את הארגון להצלחה בסביבה המורכבת[2]. יותר ויותר ארגונים מוצאים עצמם במחסור של מנהלים בעלי הידע, הניסיון והכישורים המתאימים בזמן המתאים[3].
הצורך בפיתוח מנהלים ידוע לכל, לאור זאת ארגונים משקיעים משאבים רבים בתוכניות הדרכה וקורסים קבוצתיים. פעמים רבות מאמצים אלו לא מובילים לתוצאות הרצויות, ולא מצליחים לצמצם את הפער בין הכישרונות הקיימים בארגון לבין הכישרונות הדרושים להצלחה בתפקיד ניהולי בכיר.
אז למה זה קורה?
מרבית הארגונים אותם אנו פוגשים משתמשים בעיקר בקורסים ותכניות למידה קבוצתיות לפיתוח המנהלים שלהם: קורס ראשי צוותים, ניהול ביניים, ניהול בכיר וכיוצא באלו.
קורסים והדרכות אשר מוגדרים כמאמץ חד פעמי וכאירוע נקודתי, לרוב לא יובילו לתוצאה הרצויה. תהליך פיתוח מנהיגות הוא תהליך מתמשך, אישי ועמוק.
תכנית הכשרה אשר במסגרתה המנהל יוצא לקורס של מספר ימים, במנותק מסביבת העבודה, ובסופה מצופה ממנו ל”השתנות” ולחזור עם מיומנויות וכישורים חדשים, ככל הנראה לא תביא לשינוי התנהגותי ארוך טווח. המנהלים, שחוזרים לשגרה ולעומס המשימות, לרוב מתקשים לתרגם את המיומנויות שנלמדו לשינוי התנהגותי ממשי וחוזרים להרגלים ישנים ברגע שהם חוזרים לסביבת העבודה[4].
מחקרים מראים כי היעדר הקשר (קונטקסט) וחיבור של תכנית הפיתוח לסביבת העבודה, למשימות ולאתגרים של המנהל ואי התייחסות לפרט, לצורות החשיבה שלו ולכישוריו האינדיבידואליים במסגרת תכנית פיתוח, הם חלק מהסיבות לחוסר הצלחה של תכניות אלו.
אז מה כן עובד?
אנשי משאבי אנוש ופיתוח ארגוני בלא מעט ארגונים כבר מבינים שתהליך פיתוח מנהלים דורש גם הסתכלות מערכתית וגם התייחסות לפרט ומשלבים התנסויות אישיות, חניכה, משובים אישיים אינטנסיביים ואימון אישי במסגרת תכניות פיתוח מנהלים קבוצתיות[5].

[1] Aon Hewitt, Top Companies for leaders, 2015
[2] Center of Creative Leadership, Grooming Top Leaders, Culture Perspectives, 2014
[3] Aon Hewitt, Top Companies for leaders, 2015
[4] Practicing Organization Development: A Guide for Consultants, William J. Rothwell‏ ,Roland L, 2005 (p. 376- 389)
[5] McKinsey Quarterly, Why leadership development programs fail, January 2014

על AKT VIEW

AKT הינה חברת הייעוץ למשאבי אנוש הגדולה בישראל. החברה מונה כ-100 יועצים ואנשי מקצוע ופועלים בה הצוותים המובילים בתחומם. אנו משרתים למעלה מ-100 לקוחות, מהארגונים הגדולים במשק, הרואים באנשיהם את המשאב המשפיע ביותר על התוצאות העסקיות. בבלוג זה נשתף בניסיון ובידע שצברנו במאות הפרויקטים שניהלנו לאורך השנים.

פוסטים אחרונים

All Posts

הרשמו לעדכונים

קטגוריות

תפריט

AKT ייעוץ למשאבי אנוש