יחסי עבודה בישראל – יש סקס אחר - AKT ייעוץ למשאבי אנוש
יחסי עבודה בישראל – יש סקס אחר

יחסי עבודה בישראל – יש סקס אחר

11/09/2017

פולקסווגן רוצה להביא את יחסי העבודה הגרמניים לארה”ב; בטנסי לא מתלהבים
הנהלת פולקסווגן העולמית החליטה כי מפעל פולקסווגן בטנסי יקבל את ייצור רכב הכביש שטח החדש של פולקסווגן רק אם (!!!) תוקם בו מועצת עובדים שתייצג את העובדים בהחלטות ההנהלה, כמקובל במדינת האם של החברה, גרמניה. מועצות עבודה מסוג זה הן חלק ממסורת ותיקה בגרמניה, וחלק אינטגרלי מתהליך שבו זכויות העובדים משפיעות על החלטות תאגידיות. מנהלים בגרמניה רואים במועצות כאלה כגורם המשפיע לטובה על פריון העבודה וכמקדמות את הבנת צרכי העובדים. אולם בדרום ארה”ב יש מסורת תרבותית ולובי חזק נגד התארגנויות עובדים, עד לרמת המושל ונציג המדינה בסנאט, שחששו מהתקדים אשר ישפיע על מפעלים נוספים, מתוך תפיסה המאמינה כי ארגונים מאוגדים הם פחות רווחיים או פחות תחרותיים. מהניסיון של פולקסווגן אנחנו לומדים שבארגונים המנהלים היטב את היחסים עם התארגנות העובדים, ומטמיעים תרבות שיתוף כבר בשלבי ההתארגנות הראשונים, ניתן לראות בהתארגנות כמייצרת ערך ומגדילה את הרווחיות.
לקריאת הכתבה המלאה בעיתון TheMarker לחצו כאן >>
העיתונים מלאים כותרות על: שביתות, עיצומים, שיבושים, פגיעה בפרודוקטיביות וברווחיות, מאבקי כוח, שחיתויות ו”קומבינות”, נפוטיזם והעדפת מקורבים. מכולן עולה תמונה שלילית, הורסת ערך. עבורנו, הן מצביעות על דבר אחד – נדרשת פרדיגמה אחרת בניהול יחסי עבודה מאורגנים בישראל. כזו שמתאימה לשוק העבודה המודרני, כזו שמתאימה לדורות החדשים שנכנסו בעשורים האחרונים למעגל התעסוקה ואלו שעומדים להיכנס אליו בעשורים הקרובים. כזו שמתאימה לכלכלה המודרנית, להזדמנויות שהיא מציעה ולאילוצים שהיא מכתיבה, ותגדיל את הערך עבור כל הצדדים.
בינואר 2015, ברבע שעה האחרונה של כנס גדול שערכנו בנושא מנהיגות ופיתוח בכירים, יצאנו בהכרזה שנשמעה כמעט מופרכת – “אנחנו מזמינים את המשתתפים, מנהלי משאבי אנוש בכירים מלמעלה מ -100 ארגונים גדולים, לקבוצת עבודה אשר תנסה לפתח פרדיגמה חדשה לניהול יחסי עבודה”.
ברור לנו שזה תהליך שיארך שנים רבות אולם מאז החלו דברים לנוע. קבוצה של מנהלי משאבי אנוש, מארגונים מגוונים: אלה שבהם פועל וועד עובדים דומיננטי, אלו החווים את חבלי הלידה של התארגנות חדשה, ואלו שאינם מאוגדים אך קוראים את המפה וצופים את פני העתיד, החלה לקיים מפגשים. בפגישות חלקו המשתתפים את החוויות שלהם בסביבת יחסי העבודה הקיימת בישראל, בחנו מערכות אלטרנטיביות שקיימות במדינות אחרות, והחלו לגבש את הרעיונות הבסיסיים שאמורים להנחות את תפיסת יחסי העבודה החלופית שהיו רוצים לקדם.


במאמר בנושא “יחסי עבודה בישראל” אנו מתרכזים במה יכולים לעשות שני הצדדים, המעסיק ונציגות העובדים, על מנת לבנות פרדיגמת יחסי עבודה חלופית לזו הקיימת היום.

על AKT VIEW

AKT הינה חברת הייעוץ למשאבי אנוש הגדולה בישראל. החברה מונה כ-100 יועצים ואנשי מקצוע ופועלים בה הצוותים המובילים בתחומם. אנו משרתים למעלה מ-100 לקוחות, מהארגונים הגדולים במשק, הרואים באנשיהם את המשאב המשפיע ביותר על התוצאות העסקיות. בבלוג זה נשתף בניסיון ובידע שצברנו במאות הפרויקטים שניהלנו לאורך השנים.

פוסטים אחרונים

All Posts

הרשמו לעדכונים

קטגוריות

תפריט

AKT ייעוץ למשאבי אנוש