חדשנות כמאפיין יסוד בתהליכי אבחון והערכה - AKT ייעוץ למשאבי אנוש
חדשנות כמאפיין יסוד בתהליכי אבחון והערכה

חדשנות כמאפיין יסוד בתהליכי אבחון והערכה

27/01/2019

תהליכי אבחון והערכה בכניסה לארגון, לרבות בתהליכי פיתוח וקידום, מהווים נדבך מרכזי בחווית העובד. בכדי לנצח במלחמה על הטאלנט הארגון נדרש ליישם 3 מאפייני יסוד בתהליכי אבחון והערכה. עליהם להיות מהירים, חדשניים ובעלי ערך לארגון ולמועמד.

בפוסט שלפניכם נדבר על חדשנות של כלי הערכה ואבחון

חדשנות הינה שם המשחק ויחד עם זאת צריך להיזהר שלא לדלג על דרישות מקצועיות בסיסיות בתהליכי הערכה ואבחון. ראשית, תוקף הפנים של כלי ההערכה, משמע קשר ברור בין הכלי ליכולת שמוערכת, כך שהמועמד מבין את הקשר הזה. שנית, קשר ישיר בין היכולות המוערכות לבין דרישות התפקיד. על הגורם המגייס להרגיש כי כלי ההערכה נותן לו ערך מוסף בתהליך קבלת ההחלטות ביחס למועמד למול תפקיד. לסיום, המועמד צריך לחוש שהתהליך הותיר בו תחושה חיובית וחווייתית.

לאחר שעמדנו בדרישות הבסיסיות, ניתן להמשיך ולבחון את הכלים החדשניים שניתן לעשות בהם שימוש. כלים אלו באים לידי ביטוי החל ממשחקים שבוחנים יכולות שהוערכו בעבר על ידי מבחני כישורים מעוררי התנגדות, דרך שימוש בראיונות המבוצעים על ידי בוטים (תוכנות רובוטיות) וכלה במציאות מדומה שמאפשרת לסמלץ את סביבת העבודה. המעבר לפלטפורמה משחקית משנה לחלוטין את חווית המועמד והמציאות המדומה מעוררת סקרנות והתגייסות לתהליך. בסופו של דבר במבחן התוצאה תהליכים אלו מוכיחים את יעילותם הרב ממדית.

אחד מכלי ההערכה שעברו את השינוי המשמעותי ביותר בעידן הדיגיטלי הינו הראיון האישי. הראיון האישי נתון להרבה מאוד הטיות הערכה והעדר סטנדרטיזציה בין מעריכים, מה שמעורר לא מעט ביקורת. כמו כן, הראיון גוזל זמן חשוב ויקר עבור המנהלים ואנשי משאבי אנוש בארגון.

הטכנולוגיה החדישה נותנת לכל אלו מענה. אנו נחשפים יותר ויותר לראיונות אישיים באמצעות “בוט”, המאפשר סינון ומיון ראשוני למיוני מאסה ומעניק חווית מועמד אחרת.

לדוגמא, הטכנולוגיות המתקדמות מאפשרות הערכת מועמדים באמצעות תווי והבעות פנים, קול ועוד.

בנוסף, אנו חווים יותר ויותר ראיונות באמצעות מציאות מדומה, המאפשרת גם היא חווית לקוח מעולה ופחות הטיות הערכה. יחד עם זאת, חשוב לזכור שאנו עדיין לא מוותרים על הראיונות המסורתיים, המהווים חלק משמעותי מתהליכי מיון והערכה. החוכמה היא לדעת לשלב בין ראיונות בטכנולוגיה מתקדמת שנותנת תשובות על סוגיות נדרשות כמו מיומנויות רכות, בין מציאות מדומה שמאפשרת לסמלץ את סביבת העבודה וראיונות פנים מול פנים שמשלימים את התמונה ומאפשרים לדון בסוגיות פתוחות.

במחקר “Global Recruiting Trends” של לינקדאין, שנערך בקרב 9,000 מגייסים, מדורגים 5 טכניקות חדשניות ושימושיות להערכת מועמדים בעידן הדיגיטלי¹.

  • הערכת מיומנויות רכות- מודד יכולות ותכונות כמו עבודת צוות וסקרנות, ומעניק תמונה הוליסטית בשלבים המוקדמים יותר של התהליך.
  • מבחני עבודה– מועמדים מבצעים משימה הקשורה לתפקיד בארגון שבאמצעותה נמדדים מיומנויות וכישורים.
  • פגישות בסביבה בלתי פורמלית- בדרך כלל מתקיימים מחוץ למקום העבודה ומאפשרות מבט ייחודי לאישיות המועמד.
  • כלי הערכה של מציאות מדומה (Virtual Reality)– מעניקים חווית עבודה בסביבה המדמה את סביבת העבודה ובאמצעותם ניתן לבדוק את כישורי המועמד במקום המיועד.
  • ראיונות וידאו– מעניקים תמונה רחבה יותר של המועמד בזמן קצר יותר.

מעבר לכל אלו, הטכנולוגיה המתקדמת מאפשרת את השילוב שבין מספר כלים לכדי מטרה משותפת, ובכך להשיג חדשנות אמיתית בתהליכי הערכה.

החדשנות באה לידי ביטוי בכך שבמקום לבחון יכולת מסוימת כגון חשיבה אנליטית באמצעות כלי ספציפי, ניתן לבחון מצרף של יכולות, על ידי האינטגרציה שבין מספר כלים, שיחדיו בודקים כשירות מורכבת יותר.

דוגמא לכך הינה הכשירות של “מוכנות דיגיטלית”. עולם העבודה המודרני מחפש כשירויות מורכבות שאנחנו לא תמיד יודעים איך למדוד אותם. נשאלת השאלה מה היא “מוכנות דיגיטלית”? במקרה זה, השילוב בין האלגוריתמיקה המתוחכמת, בצד ניתוח  נתונים ושיטות סטטיסטיות מתקדמות מתקבל מצרף של כשירויות המנבאות את היכולת הזו.

שלב ראשון בפיתוח הכלי היה איתור היכולות הנפרדות הנדרשות, והשלב השני הוביל לפיתוח כלי הערכה אינטגרטיבי של מבחני יכולת חשיבה ומבחני אישיות, שנתנו מענה לחיבור שבין יכולות אלו.

[1] Global Recruiting Trends 2018, Linkedin-Talent Solutions, Reinventing the Interview

 

רוצים לקרוא על מאפייני היסוד הנוספים?
 

המאמר “הערכה ואבחון בעידן הדיגיטלי” שנכתב על ידי בתיה גלס, מובילה ב- AKT את תחום הערכת בכירים וייעוץ קריירה, מספק היכרות עם אבני היסוד בתהליכים אלו, לצד חשיפה לטכנולוגיות המשמשות בהם.

 

על AKT VIEW

AKT הינה חברת הייעוץ למשאבי אנוש הגדולה בישראל. החברה מונה כ-100 יועצים ואנשי מקצוע ופועלים בה הצוותים המובילים בתחומם. אנו משרתים למעלה מ-100 לקוחות, מהארגונים הגדולים במשק, הרואים באנשיהם את המשאב המשפיע ביותר על התוצאות העסקיות. בבלוג זה נשתף בניסיון ובידע שצברנו במאות הפרויקטים שניהלנו לאורך השנים.

פוסטים אחרונים

All Posts

הרשמו לעדכונים

קטגוריות

תפריט

AKT ייעוץ למשאבי אנוש