3 מאפייני היסוד לתהליכי אבחון והערכה - AKT ייעוץ למשאבי אנוש
3 מאפייני היסוד לתהליכי אבחון והערכה

3 מאפייני היסוד לתהליכי אבחון והערכה

15/01/2019

העידן הדיגיטלי מהווה הזדמנות פז עבור עולם האבחון וההערכה, לבצע שינוי מעמיק בתפיסה, בתשתיות ובהצעת הערך. זו אינה סתם עוד מתיחת פנים לקיים, אלא מהפכה של ממש, באופן שיאפשר לארגונים להתמודד עם כל אותם אתגרים שהתקופה הזו מספקת בניהול המשאב האנושי. 

אתגרים אלו כוללים בחלקם את המלחמה על הטאלנט, תהליכי גיוס ומיון חוצי גבולות ותרבויות, הצורך להיות יצירתיים במקורות הגיוס, לספק למועמד חוויה יוצאת דופן, לנבא פוטנציאל עתידי והתאמה אופטימלית לתפקיד, כמו גם להצליח לשמר את העובדים לאורך זמן ולפתח אותם בהתאם למוטיבציות הקריירה שלהם. 

בשוק של מועמדים ולא של מעסיקים, חווית המועמד ודיוק האבחון יעשו את ההבדל. הטכנולוגיה החדישה מספקת לנו פלטפורמה לכל אלו ואף יותר. מאמר זה יספק היכרות עם אבני היסוד בתהליכים אלו, לצד חשיפה לטכנולוגיות המשמשות בהם.

מאפייני יסוד לתהליכי אבחון והערכה

השינויים התכופים של תעשיות שלמות מייצרים מצב של חוסר התאמה בין הכישורים והניסיון בקרב מועמדים בשוק התעסוקה, לבין צרכי הארגונים המגייסים. תופעה זו לא תיעלם והמלחמה על העובדים והמנהלים שאכן מחזיקים בכישורים ומיומנויות נדרשים תמשיך להיות עזה. 

ככל שמגמה זו מתמשכת, העובדים והמנהלים האטרקטיבים, דורשים מהארגון תשומת לב מיוחדת לפיתוח וניהול הקריירה שלהם.

ארגון משאבי האנוש אינו מורגל בהתייחסות אינדיבידואלית לפרטים בארגון – בדרך כלל הוא מאופיין בתהליכים, מדיניות ומסגרות משותפות לכלל העובדים בתפקיד או דרגה מסוימים. היכולת לבצע התאמות אישיות ופרסונליזציה של הצעת הערך כמעסיקים, דומה למהפך שעברו ארגונים בחשיבה על חווית הלקוח שלהם.

תהליכי אבחון והערכה בכניסה לארגון, לרבות בתהליכי פיתוח וקידום, מהווים נדבך מרכזי בחווית העובד. בכדי לנצח במלחמה על הטאלנט הארגון נדרש ליישם 3 מאפייני יסוד בתהליכי אבחון והערכה: עליהם להיות מהירים, חדשניים ובעלי ערך לארגון ולמועמד.

מהירים

הטכנולוגיה המתקדמת מאפשרת לשפר את יעילות תהליכי האבחון והערכה וגם את האיכות שלהם.

ראשית, המועמדים אינם צריכים עוד לבזבז זמן יקר בהגעה לארגון או למרכז הערכה על מנת לעבור תהליכי הערכה. כיום, יש יכולת לבצע את כל התהליכים הנדרשים בפלטפורמות טכנולוגיות זמינות ומרחוק. כמו כן, כל ניתוחי המידע נעשים בעזרת אלגוריתמיקה מתקדמת, כך שאין עוד צורך ביד אדם ובתהליכי בקרת איכות מסורבלים. בנוסף, שיטות מתקדמות של ניתוח פריטים מאפשרות קיומם של מבחנים אדפטיביים, משמע התאמת המבחן לרמת היכולות של המועמד וקיצור זמן המבחן לאחר שהגיע למיצוי של יכולותיו.

באמצעות האדפטיביות, אנחנו מקדמים חווית לקוח כך שהמועמד אינו חווה תסכול מתמשך. מחקרים שנעשו על ידי חברת Cut-e, המפתחת כלים מתקדמים בתחום הערכה והאבחון, מצאו, כי למרות שמספר הפריטים במבחני ניתוח והיסק קוצר בחמישים אחוז, ציון הערכה לא השתנה. בהשלמה לאלו, מדדי האיכות ממוקסמים בשילוב שבין מאגרי נתונים רבים יותר, נורמות השוואה מבוססות יותר וניבוי קריטריון מדויק יותר. כאמור, אין צורך במעורבות יד אדם בניתוח הנתונים ויש אפשרות לערוך קורלציות בין הציונים, המודדים בנקל טעויות דגימה וסטיות תקן, כמו גם הטיות תרבותיות ופרמטרים נוספים הנדרשים על מנת לדייק את התוצאות.

בנוסף, השימוש בטכנולוגיות מתקדמות מאפשר חיבור בין תאוריות שהוכיחו את עצמן לכדי כלי אחד באמצעות ניתוחי שטחות, באופן שמאפשר אבחון של פרמטרים אישיותיים מרובים.

דוגמא לכך ניתן לראות במבחן ה – ADEPT של חברת Aon, חברת ייעוץ מובילה למשאבי אנוש. שאלון זה פותח על בסיס השילוב של שלוש תאוריות מובילות בתחום האישיות, אדפטיביות וטכנולוגיה מתקדמת. זהו מבחן אישיות מתקדם, שאף זכה לפרס יוקרתי בזכות הפסיכומטריקה המתוחכמת ונתוני התוקף והמהימנות הגבוהים שלו. המבחן הינו אובייקטיבי, אינו נתון לשיפוט מעריך, אלא מספק ניתוח נתונים מדויק. בנוסף, הנתונים מאפשרים להפיק מגוון של חוות דעת לצרכים שונים על בסיס אותו מסד נתונים.

 

 
רוצים לקרוא עוד על הערכה ואבחון בעידן הדיגיטלי?
 

המאמר “הערכה ואבחון בעידן הדיגיטלי” שנכתב על ידי בתיה גלס, מובילה ב- AKT את תחום הערכת בכירים וייעוץ קריירה, מספק היכרות עם אבני היסוד בתהליכים אלו, לצד חשיפה לטכנולוגיות המשמשות בהם.

 

על AKT VIEW

AKT הינה חברת הייעוץ למשאבי אנוש הגדולה בישראל. החברה מונה כ-100 יועצים ואנשי מקצוע ופועלים בה הצוותים המובילים בתחומם. אנו משרתים למעלה מ-100 לקוחות, מהארגונים הגדולים במשק, הרואים באנשיהם את המשאב המשפיע ביותר על התוצאות העסקיות. בבלוג זה נשתף בניסיון ובידע שצברנו במאות הפרויקטים שניהלנו לאורך השנים.

פוסטים אחרונים

All Posts

הרשמו לעדכונים

קטגוריות

תפריט

AKT ייעוץ למשאבי אנוש