מאפייני היסוד המשפיעים על הצלחתו של מנהיג בעידן הדיגיטלי - AKT ייעוץ למשאבי אנוש
מאפייני היסוד המשפיעים על הצלחתו של מנהיג בעידן הדיגיטלי

מאפייני היסוד המשפיעים על הצלחתו של מנהיג בעידן הדיגיטלי

24/02/2019

המהפכה הדיגיטלית אשר חדרה עד כה לארגונים, מתבטאת בעיקר בהטמעת חדשנות כלפי הלקוחות, לשדרוג חוויית הקניה. כעת המיקוד עובר להטמעת החדשנות בכל שאר הפעילויות והתהליכים בארגון, כולל שינוי יסודי בגישה כלפי העובדים, לשיפור חווייתם בארגון.

שימוש בתובנות המבוססות BIG DATA, בפלטפורמות מקוונות לניהול מלאי, אחסון בענן, אבטחת מידע, Blockchain להגנת הלקוח ויצירת ביטחון למשתמשים ושימוש ב- BOT בשירותי לקוחות הן רק כמה דוגמאות על הקצה המזלג. במקביל, שוק העבודה משתנה גם הוא בקצב מהיר.

נציגי דור ה-Y וה-Z מאיישים במהרה משרות, ביניהן גם משרת ניהוליות והופכים את מקומות העבודה לרב דוריים. המחוברות והזמינות של כולנו מטשטשות את ההבדלים בין מקום העבודה והבית. בתמורה המילניאליים מעדיפים עבודה בחלקיות משרה, יחסי עצמאות (פרילנס) עם הארגונים, לעבוד מכל מקום בעולם עם המחשב וחותרים לפיתוח אישי כערך מוביל.

המנהלים אינם מוכנים

המערבולת הדיגיטלית (Digital Vortex) וה”שיבוש” (Disruption) אותו היא מייצרת מצריכים את עולם הארגונים לעבור טרנספורמציה דיגיטלית. כמו כל שינוי, גם את השינוי הזה צריכים להוביל, לפחות בחלקו, המנהלים בארגון. ומכאן שעלינו לבחון האם יש בידי המנהלים היום את היכולות הנדרשות ממנהלים דיגיטליים והאם הם מוכנים להובלת השינוי הזה?

התמונה העולה מסקירת המחקרים הרבים המתקיימים בנושא זה היא כי המוכנות עוד לא קיימת. למשל, בסקר בקרב למעלה מ- 1,000 מנהלים נמצא כי רק 33% מתוכם תופסים את המהפכה הדיגיטלית כמאוד משמעותית ורק 13% מהם חווים את עצמם והארגונים שלהם כמוכנים לקראתה. מחקר נוסף שסקר למעלה מ-25,000 מנהלים על פני קרוב ל-2,500 ארגונים מצא שרק 13% מהם דיווחו כי הם מצוידים במה שנדרש מהם על מנת להוביל את הארגונים שלהם כיום בהצלחה. בנוסף, כאשר התבקשו אותם המנהלים להעריך את המסוגלות שלהם באותן יכולות, רק 22% תפסו עצמם כבעלי יכולות גבוהות בכשירויות שנחשבות רלוונטיות לעולם הדיגיטלי, כמו הובלת צוותים וירטואליים, סקרנות בין-תרבותית, הבנה דיגיטלית וסקרנות אינטלקטואלית. עם זאת, באופן מעניין, כשנשאלו 4,000 מנהלים אילו יכולות חשובות כדי להצליח בסביבה דיגיטלית רק 18% ציינו יכולות טכנולוגיות וחדשנות. לעומת זאת, אחוזים גבוהים יותר דווחו על יכולות ניהוליות.

נראה כי יש להשקיע במוכנותם של המנהלים להוביל את הטרנספורמציה הדיגיטלית וכי נדרשים כישורים נוספים, מעבר להבנה טכנולוגית. השאלה המעניינת היא אם כן, אילו יכולות?

מסקירת המחקר העוסק במהפכה הדיגיטלית והשפעתה על ארגונים ומנהלים, עולה כי האתגרים העומדים בפני אלו האחרונים הם רבים ומייצרים דרישות הולכות ומתעצמות. למשל, על המנהלים לנוע מהר, להיות אג’ילים, לקבל החלטות במהירות, להיות אדפטיביים, גמישים, משתפי פעולה, נחושים, לקבל החלטות מבוססות נתונים, לאפשר ניסוי וטעייה, לעודד מחוברות ארגונית וכמובן להשפיע לחיוב על התוצאות העסקיות.

מתוך כל אלו ועוד, מתמקד המאמר הנוכחי בשתי יכולות שחזרו על עצמן במחקרים רבים ומהוות את אבני הבניין, אלו שלדידנו ישפיעו יותר מהכול על הצלחתו של המנהיג במציאות הדיגיטלית. יכולות בסיס בעולם שמשתנה כל הזמן, הענווה וההיפר מודעות.

רוצים לקרוא עוד על המאפיינים הנדרשים להצלחתו של מנהיג במציאות הדיגיטלית? 

המאמר מאת, ד”ר יעל בן חורין נאות, מובילה מקצועית, פיתוח מנהיגות ב- AKT, יתמקד במאפיינים המהווים את ראשית הצירים של המנהיגות הדיגיטלית, וכיצד הם באים לידי ביטוי ומשפיעים על התנהגותו של המנהיג.

 

על AKT VIEW

AKT הינה חברת הייעוץ למשאבי אנוש הגדולה בישראל. החברה מונה כ-100 יועצים ואנשי מקצוע ופועלים בה הצוותים המובילים בתחומם. אנו משרתים למעלה מ-100 לקוחות, מהארגונים הגדולים במשק, הרואים באנשיהם את המשאב המשפיע ביותר על התוצאות העסקיות. בבלוג זה נשתף בניסיון ובידע שצברנו במאות הפרויקטים שניהלנו לאורך השנים.

פוסטים אחרונים

All Posts

הרשמו לעדכונים

קטגוריות

תפריט

AKT ייעוץ למשאבי אנוש