כיצד מפתחים מנהלים ענווים ואיך זה קשור להצלחתם? - AKT ייעוץ למשאבי אנוש
כיצד מפתחים מנהלים ענווים ואיך זה קשור להצלחתם?

כיצד מפתחים מנהלים ענווים ואיך זה קשור להצלחתם?

24/02/2019

למהפכה הדיגיטלית יש השפעה משמעותית על ארגונים ומנהלים. עולה כי האתגרים העומדים בפני אלו האחרונים הם רבים ומייצרים דרישות הולכות ומתעצמות. למשל, על המנהלים לנוע מהר, להיות אג’ילים, לקבל החלטות במהירות, להיות אדפטיביים, גמישים, משתפי פעולה, נחושים, לקבל החלטות מבוססות נתונים, לאפשר ניסוי וטעייה, לעודד מחוברות ארגונית וכמובן להשפיע לחיוב על התוצאות העסקיות.
מתוך כל אלו ועוד, זיהינו שתי יכולות שחזרו על עצמן במחקרים רבים ומהוות את אבני הבניין, אלו שלדידנו ישפיעו יותר מהכול על הצלחתו של המנהיג במציאות הדיגיטלית. יכולות בסיס בעולם שמשתנה כל הזמן, הענווה וההיפר מודעות.
ענווה Humbleness, אינה זרה לכתיבה ולעיסוק במנהיגות. למעשה, כבר במאה ה-6 לפנה”ס היה זה הפילוסוף הסיני לאו טסה שטען כי
 “A leader is best when people barely know he exists, when his work is done, his aim fulfilled, they will say: we did it ourselves” 
מפילוסופיות מזרחיות, חלחלה התפיסה גם אל המערב בשנות ה-70 של המאה הקודמת כאשר חוקר בשם Greenleaf  תבע את המושג “מנהיגות משרתת” לפיה המנהיג הוא מי שמשרת את אנשיו וממלא קודם את צרכי מונהגיו. בשנות ה-90, לאחר שמנהיגים כריזמטיים הותירו ואקום מנהיגותי בארגונים לאחר עזיבתם, עלתה תפיסת ה”מנהיגות השקטה” (Quiet Leadership) שטענה בזכות המנהיגים השקטים יותר, הצנועים המאופקים והנחושים שעסקו בפיתוח האנשים סביבם רוצים לקרוא על המאפיינים הנדרשים להצלחתו של מנהיג במציאות הדיגיטלית?
בתחילת המאה הנוכחית היה זה Jim Collins שדיבר על המנהיגות הגבוהה ביותר (Level 5) ככזו המבוססת על ענווה ונחישות (Humility and Fierce). לבסוף, בשנים האחרונות מדברים רבות בשבחה של המנהיגות האותנטית, מונח שטבע Bill George, שהיה גם מנהל בכיר וגם פרופסור באוניברסיטת הרווארד, לפיה המונהגים מחפשים אחר מנהיג ששם ערכיו ואנשיו לפני עצמו. מנהיגות שהינה מונעת ערכים וכזו ששמה את צרכי האחרים לפני הצרכים האישיים של המנהיג, הינה מנהיגות מבוססת על ענווה.
כל הגישות הללו ראו בענווה כתכונה מרכזית במנהיגות, העוזרת למנהלים להצטיין בעשייתם.
אם כך, מה השתנה? מדוע חשובה מנהיגות ענווה בעידן הדיגיטלי?
טענת המאמר הנוכחי היא כי ענווה, שבעבר נחשבה כתכונה המסייעת להצטיינות המנהל, הפכה בימינו למיומנות מרכזית והכרחית שתכריע אם המנהיג יצליח או ייכשל. לדידנו, ענווה היא האופן בו צריך מנהיג “להיות”.
בעולם הדיגיטלי, ענווה משמעה פילוסופיית חיים של כבוד הדדי לאור ההבנה שהעולם משתנה בקצב מהיר וכי כמות הנתונים העצומה נגישה לכולם ונוצרת באופן אקספוננציאלי. מנהלים ענווים מבינים שקצב השינויים התכוף מתעצם והוא גדול יותר מכל ידע או ניסיון שמנהל אחד יכול לצבור או להדביק. הם מכירים בכך שהאנשים סביבם עשויים להיות חכמים מהם וכי הם אינם “יודעי כל” או “כל יכולים”. הענווה מביאה לפתיחות ללמידה, לאמון באחרים, לעידוד תרבות של שיתוף בידע ולהבנת חשיבותם של צוותים. תמיכה למרכזיותה של ענווה ניתן למצוא ברשימה הולכת וגדולה של ארגונים חדשים לצד ותיקים שבחרו בענווה כערך מוביל בחזונם. קלוגס, איקאה, זאפוס וקנשו הן רק כמה דוגמאות לחברות שהבינו כי ענווה מובילה לעמדה קשובה יותר כלפי פנים (העובדים) וחוץ (לקוחות).
אם כך, כיצד מפתחים מנהלים ענווים?
ענווה אינה תכונה שקל לפתח. היא מצב תודעתי, עמוק וראשוני. עם זאת, ארגונים ומנהלים יכולים לנקוט בשיטות ופעולות העשויות לקדם ענווה. אנו מציעים לפעול בשלושה מישורים בו זמנית: פיתוח מודעות, שינוי תפיסתי והתנהגותי על מנת לטייב תנאים מעודדים ענווה.
ענווה מכירה בעובדה כי המידע בעולם מתפתח ונצבר באופן אקספוננציאלי, ולכן יש להסתייע בכפיפים, עמיתים, מנהלים, לקוחות ושאר בעלי העניין.
רוצים לקרוא על היכולת השנייה שזיהינו שתורמת משמעותית להצלחתו של המנהיג במציאות הדיגיטלית? 

המאמר מאת, ד”ר יעל בן חורין נאות, מובילה מקצועית, פיתוח מנהיגות ב- AKT, יתמקד במאפיינים המהווים את ראשית הצירים של המנהיגות הדיגיטלית, וכיצד הם באים לידי ביטוי ומשפיעים על התנהגותו של המנהיג.

 

על AKT VIEW

AKT הינה חברת הייעוץ למשאבי אנוש הגדולה בישראל. החברה מונה כ-100 יועצים ואנשי מקצוע ופועלים בה הצוותים המובילים בתחומם. אנו משרתים למעלה מ-100 לקוחות, מהארגונים הגדולים במשק, הרואים באנשיהם את המשאב המשפיע ביותר על התוצאות העסקיות. בבלוג זה נשתף בניסיון ובידע שצברנו במאות הפרויקטים שניהלנו לאורך השנים.

פוסטים אחרונים

All Posts

הרשמו לעדכונים

קטגוריות

תפריט

AKT ייעוץ למשאבי אנוש