מהי היפר מודעות וכיצד ניתן לפתח אותה בקרב מנהלים? - AKT ייעוץ למשאבי אנוש
מהי היפר מודעות וכיצד ניתן לפתח אותה בקרב מנהלים?

מהי היפר מודעות וכיצד ניתן לפתח אותה בקרב מנהלים?

24/02/2019

המהפכה הדיגיטלית משנה לגמרי את עולם העבודה והעסקים, ומאלצת הנהלות לחשוב מחדש על האסטרטגיה והתהליכים שלהם. את השינויים צריכים להוביל, לפחות בחלקם, המנהלים בארגון. מכאן עלינו לבחון האם יש בידי המנהלים היום את היכולות הנדרשות ממנהלים דיגיטליים והאם הם מוכנים להובלת השינוי הזה?
על מנת לסייע למנהלים שלנו לשגשג בעידן הדיגיטלי עלינו לסייע להם לפתח מחד עמדה פנימית ענווה ולצידה התנהגות היפר מודעות, שני אבני הבניין הללו קשורות האחת לשנייה, ומשפיעות יותר מהכול על הצלחתו של המנהיג במציאות הדיגיטלית.
הן ענווה והן היפר מודעות מכירות בעובדה כי המידע בעולם מתפתח ונצבר באופן אקספוננציאלי, ולכן יש להסתייע בכפיפים, עמיתים, מנהלים, לקוחות ושאר בעלי העניין.
המאפיין היפר-מודעות נולד בעידן הדיגיטלי והוא רכיב הקשור להתנהגותו של המנהיג, למה עליו “לעשות”. היפר-מודעות Hyperawareness היא ניטור וסריקה תמידיים של הסביבה הפנימית והחיצונית של הארגון, לזיהוי הזדמנויות ואיומים בתחום הטכנולוגי. יש שיאמרו כי המנהל בעידן הדיגיטלי הוא למעשה רדאר התר אחר כל הקורה בסביבתו. אך טענתנו היא כי מדובר ביותר מסריקה. לדידנו, הכוונה בהיפר-מודעות היא להקשבה מודעת המחפשת קולות שונים, מידע ותובנות.
להיות מנהיג היפר מודע לא מחייב “המומחה” בטכנולוגיה, אך כן מחייב לעקוב אחר מגמות דיגיטליות ולהיות “Tech Savvy”, היינו בעל תחכום טכנולוגי. דרך נוספת להבנת היפר-מודעות היא לעמוד על טיבו של היחס בינה ובין מומחיות. כמו התמקצעות, גם היפר-מודעות דורשת למידה תמידית. אך בעוד המומחיות היא למידה של העמקה בנושא, ההיפר מודעות היא מגמה הפוכה. ניקולס מורי, פילוסוף אמריקאי, טען כי מקצועיות היא “לדעת יותר ויותר על פחות ופחות”.
היפר-מודעות להבדיל, היא למידה מתרחבת המאתגרת גבולות. היא סקרנות שאינה מופנית פנימה אל התחום שלך בהכרח, אלא אל עולמות חדשים.
אם כך, נראה כי המסע להיות מנהיג דיגיטלי עובר תחילה דרך ההכרה שלא משנה כמה מנוסה ובעל ידע אתה כמנהל, אין לך לבדך את הידע והניסיון הדרוש בעולם הדיגיטלי. המשכו כרוך בפתיחות ללמידה, השענות על אחרים, חיפוש מתמיד אחר ידע (ההיפר מודעות), ובסופו של דבר מדובר ביכולת להיות מסוגל להתקדם במהירות עם החזון שלך בכיוונים הרצויים. סטייה נדלה, מנכ”ל מיקרוסופט הוא דוגמה טובה למי שעשה את הדרך. ביומו הראשון כמנכ”ל מיקרוסופט בשנת 2014, נמנע נדלה ממסיבת עיתונאים המקובלת ואת השיח הבלתי אמצעי עם עובדיו פתח ואמר:
“Today is a very humbling day for me” ובמקום לנאום, הוא ניצל את הזמן לענות על שאלות.
בבואנו לפתח היפר-מודעות, היבט התנהגותי במהותו, נוכל להישען על חלק מהמאמצים שכבר השקענו בפיתוח עמדה של ענווה. למשל, מעבריות של המנהל בין תפקידים, בין מחלקות ובין מדינות מסייעת לפתח התבוננות והבנה רחבה, מרובדת ומשתנה של הארגון, סביבתו ואתגריו. למשל, דן אריאלי סיפר כי ביקש מכל אחד מעובדיו לרשום על חצי דף מה היה רוצה ללמוד (מכל תחום שהוא) והיכן בעולם היה רוצה לעשות זאת. בעקבות זה, שלח אריאלי את עובדיו ללמוד יוגה ביפן, תופים בטרינידד, לימודי קומיקס במונטריאול ועוד, על מנת להעלות את המוטיבציה שלהם באמצעות השקעה אינטנסיבית בהם כאנשים ולא רק כעובדיו. אחד מתוצרי ה”מתנה” הזאת היה אנרגיה “מדהימה”, וחוויות שליוו את הארגון במהלך כל השנה ותרמו לעשייה.
דוגמה אחרת היא מיומנות תקשורת של הקשבה ושאילת שאלות המסייעת לפתח עמדה סקרנית מחד’ ובו זמנית מייצרת הרחבה מתמדת של הידע הקיים בידיי המנהל.
מומלץ לעודד את חברותם של מנהלים בצוותי חשיבה וצוותים אינטרדיסציפלינריים ארגוניים, באמצעותם נגישותם לאזורים ארגוניים מרוחקים תעלה. משתנה נוסף המשפיע בעקיפין על היפר מודעות הוא חוסן. כיוון שבעתות עקה ומשבר האנרגיה של הגוף מופנית לבריחה ותקיפה, הקשב והמודעות נפגעים. לכן, כל פעולה ארגונית שתעלה את תחושת החוסן של מנהלים, תאפשר להם להפנות את הקשב שלהם פנימה והחוצה, וכך להגביר את ההיפר מודעות. 
שני המאפיינים, או אבני הבניין, בהם בחרנו להתמקד במאמר הנוכחי, מהווים את ראשית הצירים של המנהיגות הדיגיטלית, הן קשורות האחת לשנייה ומשפיעות האחת על השנייה. האחת, ענווה היא האופן בו על המנהיג להיות. השנייה, היפר-מודעות, היא האופן בו על המנהיג להתנהג.  שתיהן נמצאות משני צידי רצף אך באותה נשימה גם משלימות זו את זו.
רוצים להמשיך לקרוא על המאפיינים הנדרשים להצלחתו של מנהיג במציאות הדיגיטלית? 

המאמר מאת, ד”ר יעל בן חורין נאות, מובילה מקצועית, פיתוח מנהיגות ב- AKT, יתמקד במאפיינים המהווים את ראשית הצירים של המנהיגות הדיגיטלית, וכיצד הם באים לידי ביטוי ומשפיעים על התנהגותו של המנהיג.

 

על AKT VIEW

AKT הינה חברת הייעוץ למשאבי אנוש הגדולה בישראל. החברה מונה כ-100 יועצים ואנשי מקצוע ופועלים בה הצוותים המובילים בתחומם. אנו משרתים למעלה מ-100 לקוחות, מהארגונים הגדולים במשק, הרואים באנשיהם את המשאב המשפיע ביותר על התוצאות העסקיות. בבלוג זה נשתף בניסיון ובידע שצברנו במאות הפרויקטים שניהלנו לאורך השנים.

פוסטים אחרונים

All Posts

הרשמו לעדכונים

קטגוריות

תפריט

AKT ייעוץ למשאבי אנוש